Дитина повинна знати, що її поважають

Початок хамства – це осуд батьків. Це одна із тих речей, яку треба забороняти дитині. Початок хамства – це осуд батьків. Тобто батько може помилятися, але обговорювати ми з тобою цього не будемо.

При цьому для дитини надзвичайно важливо, що батько має вміти вибачатися у дитини. Це важливо, чому? Тому що, якщо я наполягаю на своєму, як на своєму, дитина це поставить під сумнів значно швидше, ніж якщо я наполягаю на тому законі, який для мене теж обов’язковий.

Тому, якщо я у роздратувався, накричав на дитину та покарав її несправедливо, або просто був роздратований, що вже саме по собі погано, тому що покарання в роздратуванні не працює, — я грішу, дитина це розуміє. І суть того, що відбувається, вислизає, покарання як зміна дитини не відбувається.

Я вибачаюся, і вона розуміє, що над нами є закон Божий, який для всіх є обов’язковим. І дитині стає значно спокійніше, ще й тому, що коли батько вибачається, дитина розуміє, що її поважають. Це є одним із необхідних пунктів для щастя дитини. Дитина повинна знати, що її поважають, коли їй 3 роки, коли їй 7, коли їй 12, коли їй 18. — Вона повинна розуміти, що її цінують, що її думка важлива.

Можливо, ви пам’ятаєте по собі, наскільки є важливим те, що тато й мама до тебе прислухаються. Навіть не лише батьки, а й у школі. Раптом учитель із літератури тебе вислухав. І твій внутрішній світ дуже виростає від цього. Ти відчуваєш значно більше відповідальності. Якщо тебе слухають, значить, твоя думка щось означає.

Але це розрив, який відбувається зазвичай у перехідному віці. Звичайно, зараз він як буревій. Знаєте, нещодавно прийшла дитина на Сповідь перший раз із мамою, тата там немає. Сповідь він почав із таких слів: «У мене перехідний період, тому я не можу впоратися, тому я хамлю, й те-то, те-то, значить». Але сенс був такий – у мене перехідний вік, тож мені можна. Ось я не пам’ятаю точно, як він це сформулював, але дуже здорово він це сказав тоді. Ми з ним, звичайно, згодом поговорили, що це не виправдання.

Протоієрей Феодор Бородін

Джерело

Добавить комментарий