Свято Собору трьох святителів

30/12 лютого Православна Церква вшановує пам`ять і святителів Василія Великого, Григорія Богослова й Іоанна Златоустого.

Жили ці Три Святителі у IV сторіччі, але їхнє загальне свято стали відзначати пізніше – тільки у ХІ сторіччі. Встановлення святкування трьом вселенським учителям знищило довгу суперечку серед народу Константинополя про те, кому з трьох святителів слід віддавати перевагу. Усі троє були аскетами, подвижниками, вмістилищами безлічі християнських добродіянь, непохитними поборниками віри. Але кожен із великих святителів здавався для його послідовників найбільшим, від чого серед християн сталися церковні розбрати: одні називали себе василіанами, інші – григоріанами, треті – іоаннітами.

 З волі Божої, в 1084 році митрополиту Євхаїтському Іоанну з’явилися три святителі й, оголосили, що вони є рівними перед Богом і наказали припинити суперечки та встановити спільний день святкування їхньої пам’яті. Митрополит Іоанн одразу ж примирив ворогуючих і встановив нове свято наприкінці місяця січня, в якому святкується пам’ять кожного з трьох святителів (1 січня — Василя Великого; 25 січня — Григорія Богослова і 27 січня — Іоанна Златоустого). Також він склав канони, тропарі та похвали до свята Собору трьох святителів.

Вчення Трьох святителів, їхні богословські твори й вони самі сприймаються Церквою, як міцна основа Православної віри, необхідна у дні коливань та спокус. Тому цього дня молимося до Святителів, щоб Христос Господь згасив усі єретичні коливання та нападіння, а нас зберіг у мирі й однодумстві та допоміг досягнути Царства Небесного.

 

Добавить комментарий