Виховання хлопчиків і дівчаток

Я весь час батькам говорю, щоб хлопчика виховували як хлопчика, а дівчинку виховували як дівчинку. Коли хлопчик тільки за комп’ютером, коли хлопчик не має мужності та сміливості, коли повсякденність не сприяє прояву мужності, хлопчик виростає подібним до жінки.

Я наводжу приклад  зі слів архієпископа Іоанна (Шаховського), Зарубіжної Церкви, – він згадує про своє виховання. Його родина мала маєток у Тульській губернії, і мама змушувала його лазити по деревах, пояснювала, як залізти на другий поверх садиби, так виховувала в ньому чоловіка. Він потім брав участь у Білому русі на Дону. Мати розуміла: хлопчик має вирости мужнім.

А мужність виховується з дитинства, вона не приходить звідкись. Чоловіка треба вирощувати. Добре, що є секції, які виховують вміння постояти за себе: самбо, бокс, легка атлетика, важка атлетика… Людина з дитинства має привчатися до труднощів. Один із письменників, здається Діккенс, сказав: «Поки людина не зрозуміє, що праця – це аксіома нашого життя,а труднощі, пов’язані з працею, – це наша повсякденність, вона ніколи не виробить у собі адекватного ставлення до життя. А якщо вона прийме труднощі як аксіому, то знайде в собі волю подолати їх». Проблеми – це наша повсякденність, задля подолання їх ми народилися. І треба знайти в собі волю та сміливість їх мужньо долати.

У дівчаток має, перш за все, виховуватися жіночність. А це, по-перше, скромність, уміння слухати, не перебиваючи… А в нас дівчинка – це завжди епатаж, вона весь час на першому місці, їй приділяється надмірна увага. Я одного разу таку думку знайшов: хлопчиків треба нескінченно жаліти, любити та пестити; а дівчаток, навпаки, — тримати в їжакових рукавицях. Чому? Тому що, якщо хлопчик із дитинства буде привчений до кохання, а не до ненависті, не до суворого ставлення, він потім це насаджуватиме у власній сім’ї, все вирішуватиме любов. А розпещена дівчинка потім цю свою розпещеність пронесе через все життя. Вийшовши заміж, вона почне «качати права» перед чоловіком… У неї й то не так, і це. Звідси безліч проблем у сімейному житті.

Старець Паїсій про стосунки в сім’ї написав чудову статтю. У нас зараз весь світ перебуває у двійковій системі – одиниця та нуль; отож число, привласнене чоловікові, – це одиниця, а число дружини – нуль. Коли дружина намагається стати попереду чоловіка, то оцінка такої сім’ї – «01»; коли дружина стоїть позаду чоловіка, тобто нуль за одиницею, то оцінка сім’ї – «10». Звертаючись до жінки, старець каже: » Ось і дивись, як хочеш оцінити свою сім’ю, чи хочеш ти бути попереду чоловіка, чи хочеш бути все-таки заміжньою».

Архімандрит Мелхіседек Артюхін

Добавить комментарий