Свято Іверської ікони Богородиці

12/25 лютого – це день, коли православні християни вшановують Іверську ікону Пресвятої Богородиці.

Іверську ікону називають ще Вратарницею або Прибрамницею. Оригінал образу знаходиться в Іверському монастирі на горі Афон, у Греції. Як свідчать перекази, ікону написав євангеліст Лука, сподвижник апостола Павла. 

Іверська ікона, яка зараз зберігається на Афоні, в ІХ столітті перебувала в однієї благочестивої вдови, яка жила недалеко від міста Нікеї.

За часів імператора Феофіла, у першій половині дев’ятого століття, іконоборці знищували святі ікони. Якось вони прийшли до будинку цієї християнки, і один воїн списом ударив ікону Богородиці. З ураженого місця потекла кров.

Вдова, яка боялася знищення святині, пообіцяла імператорським воїнам гроші та просила їх до ранку не чіпати ікону. Коли вони пішли, жінка разом із сином, для збереження святої ікони опустила її в море. Ікона, стоячи на воді, припливла до Афону.

Афонські ченці кілька днів бачили в морі вогненний стовп, який піднімався до неба. Коли іноки прийшли до берега, то знайшли святий образ, який стояв на воді. Після молебню про дарування монастирю святині, благочестивий монах Іверського монастиря святий Гавриїл Грузин, за наказом Божої Матері, яка явилася йому уві сні, пішов по воді, прийняв святу ікону і поставив у храмі.

Однак наступного дня ікону знайшли не в храмі, а над воротами обителі. Так повторювалося декілька разів, поки Пресвята Богородиця не відкрила святому Гавриїлу Свою волю уві сні, сказавши, що не бажає, щоб монахи оберігали Її, а хоче бути їхньою Хранителькою. Після цього монахи поставили образ над монастирськими воротами. Тому свята ікона називається Портаїтисою або Вратарницею.

Православні християни знають передання, відповідно якому ікона має апокаліптичне значення. На Святій Горі кажуть, що коли свята Вратарниця залишить Афон, то він припинить своє існування. Ця подія буде означати, що близький кінець всього світу.

У соборному храмі Іверського монастиря навпроти царських врат висить велика незгасна лампада – “Лампада Вратарниця”, яка дивно хитається в ті дні, коли насувається лихо з глобальними наслідками для світу.

Добавить комментарий