Неділя Хрестопоклонна

Третя неділя Великого посту називається Хрестопоклонною.

У суботу ввечері під час Всеношної для того, щоб надихнути й зміцнити віруючих для продовження подвигу посту урочисто на центр храму виноситься Животворящий Хрест Господень, який залишається для поклоніння до п’ятниці, тоді перед Літургією він заноситься назад до олтаря.

Ця духовна підтримка пропонується всім вірним чадам Святої Матері Церкви для підбадьорення й укріплення нашої волі та духу, для ствердження у терпінні, що є потрібним і спасительним саме для нас. За словами святителя Григорія Нісського: «Споглядати хрест означає все своє життя зробити ніби мертвим і розіп’яти для світу, перебувати недвижимим на усякий гріх…».

Хрест Господень є також нагадуванням для всіх православних про наближення Страсної Седмиці та Пасхи Христової. Він є також нашим військовим прапором, що виноситься, як на звичайній війні на поле брані для того, щоб збудити в християн, воїнах Христових бадьорість духу та безстрашну мужність для успішного продовження боротьби та остаточної перемоги над ворогами. Зустрічі переможця-воєноначальника передують його знаки перемоги. Так і зараз Переможцю гріха та смерті, Господу Іісусу Христу, передує знамення Його перемоги – Животворящий Хрест, Який нагадує нам про те, що якщо ми з Христом страждаємо, то з Ним і прославимося, якщо з ним помираємо, то з ним і воскреснемо: «Коли зробимо мертвими пристрасті, знищимо хтивості та мудрування плоті підкоримо Духові, тоді тільки тоді беремо на себе Хрест і слідуємо Христу», – пише святитель Феодор Едесський.

Коли з’явився звичай переносити свята, що припадають у Великій піст, з будніх днів на суботи та неділі, щоб не порушити покаянного налаштування будніх днів, тоді свято на честь Хреста також змістилося і поступово закріпилося за третьою неділею Великого посту.

Джерело

 

Добавить комментарий