В чому полягає спасіння душі?

Спасіння душі залежить від того, кому вона вірить: або собі, своїм пристрастям або Богові. І в залежності від цього душа і прямує або в один бік, або в інший. Ми це весь час бачимо у своєму житті. Часто нам хочеться зробити щось, але ми знаємо, що це будемо вчинок поганий, і в нас починають боротися два бажання: з одного боку, наша пристрасть нам наказує зробити те чи те, а, з іншого боку, совість наша каже» не роби цього, це недобре.

Душа людини сповнена всілякими пристрастями. Слово «пристрасть» походить від слов’янського «страждання» це те, що приносить людині страждання. Ось, наприклад, жадібність. Жадібна людина весь час страждає, тому що їй доводиться постійно бажати без насичення, та ще регулярно щось втрачати, то з одним предметом розлучатися, то іншим.

А блудний страждає через те, що неможливо постійно задовольняти свою хіть. П’яниця страждає, бо випив, трішки минуло часу – і знову треба випити; завжди треба купувати, діставати, хитрувати, ловити, приховувати, дурити.

Пристрасть гніву вводить людину в такий стан, що вона місця собі не знаходить, у неї майже іскри з очей сиплються, губи тремтять, вона злиться, кричить, тупає ногами, коїть такі вчинки, від яких їй потім буває погано: посварився з домочадцем, той із ним не розмовляє тиждень, і ось він ходить, нудиться, мучиться. Будь-яка гріховна пристрасть змушує людину страждати.

Пристрасті перебувають у душі, і наша біда полягає в тому, що вони з душею зрослися, стали її властивістю, і, щоб звільнитися від них, нам треба йти проти власної душі. Тому відкинутися себе, згубити свою душу, означає згубити свої пристрасті, свої гріховні бажання.

Тоді, звільнившись від них, можна йти за Христом, набувати ті чесноти, які має насадити в собі людина-християнин замість гріховних звичок, пристрастей, прагнень, бажань. У цьому постійному запереченні себе, своїх пристрастей та виборі завжди заповідей Божих і полягає спасіння душі.

Протоієрей Димитрій Смирнов

Добавить комментарий