Чому кажуть: «шануй матір і батька»?

Що означає: «шануй матір і батька» в заповідях Господа? Начебто розумієш, що це ніби послух, ніби слухатись. Не до кінця це можу зрозуміти. Наприклад, якщо батько не заслуговує на це, а його треба шанувати?

— Згадаймо заповідь: «Шануй батька твого та матір твою, щоб продовжилися дні твої на землі, які Господь Бог твій дає тобі». Це єдина заповідь із обітницею. Обітниця — це певна обіцянка за виконання цієї заповіді. Шануй батька твого та матір твою, щоб продовжилися дні твої на землі, тобто тільки за виконання цієї заповіді одразу ж пропонується якась нагорода.

Але ж не сказано там: не вбивай — і в тебе буде чудове здоров’я. Тільки ця заповідь, заповідь із обітницею. Тому секрет довголіття полягає саме у шануванні батька та матері. І ми, священники, це знаємо, я реально вам говорю. Коли нас запрошують причащати вмираючих — ми бачимо: літня людина, якась бабуся, років під сто. Перше запитання, яке ми ставимо: ви, мабуть, дуже любили своїх батьків? І бабуся починає плакати від любові до батьків: я їх і зараз люблю. І тоді ми розуміємо чому це.

А якщо нас запрошують причащати вмираючого, а йому років тридцять – сорок із чимось. То на це питання: » А які у вас стосунки з батьками – він, як правило відповідає: погані стосунки».

Тому, виконуючи цю заповідь, ви дійсно зможете подбати про себе. На жаль, нема часу широко пояснити сенс цієї заповіді. Але мені здається, що треба почитати з будь-яких батьків, тому що у нас немає інших батьків, крім тих, які нам дав Господь. А вони сприяли тому, що дали нам можливість існувати в цьому світі.

Батько та мати – це образ творчої сили Бога. Саме батьківство уподібнює людей до божества. Бог створив першу людину, з ребра — його дружину. А коли чоловік і дружина народжують дитину вони уподібнюються Творцю.

Протоієрей Олег Стеняєв

Добавить комментарий