Страсний тиждень

У 2022 році Страсний тиждень триватиме з 18 по 23 квітня.

18 квітня у православних починається Страсний тиждень — останній тиждень перед Великоднем. У Православній Церкві це найважливіший тиждень всього року, він присвячений останнім дням земного життя Христа, Його стражданням, розп’яттю, хресній смерті, погребінню.

У перші три дні Страсного тижня Церква готує вірян до співчуття Хресним стражданням Спасителя.

У Великий Понеділок Церква згадує старозаповітного патріарха Йосифа Прекрасного, якого через заздрощі продали брати в Єгипет. Він став прообразом страждань Спасителя. Крім того, цьогодня згадується висохла від слова Господа безплідна смоковниця, що була перед тим вкрита багатим листям. Вона слугує прообразом лицемірних книжників і фарисеїв, які не принесли істинного покаяння, віри, молитви та добрих справ.

У понеділок Страсного тижня Патріарх звершує молитви на початок чину мироварення. Чин мироварення відбувається лише раз на рік і лише на Страсному тижні. За церковним правилом очолює чин мироварення Предстоятель Церкви. Першого дня миро доводять до кипіння й  потім уесь час варять на малому вогні, постійно перемішуючи. Миро вариться протягом трьох днів: у Великий Понеділок до вечора, весь Великий Вівторок та ранок Великої Середи. Весь цей час священники по черзі читають Святе Євангеліє, а диякони перемішують миро веслами. Освячення мира відбувається Святішим Патріархом у Великий Четвер під час Божественної літургії. Освячення відбувається після Євхаристичного канону при відкритих Царських вратах.

У Великий Вівторок Христос прийшов до Єрусалимського храму й багато навчав у храмі та поза храмом. Першосвященники і старійшини, чуючи притчі Його і розуміючи, що Він говорить про них, намагалися схопити Його та вбити. Але напасти на Нього відкрито вони не наважувалися, боячись народу, який шанував Його за пророка. Цього дня Церква згадує притчу Христа про десятьох дів, про таланти і  продовження розповіді про друге пришестя Христове.

У Велику Середу згадується жінка-грішниця, що омила сльозами і помазала дорогоцінним миром ноги Спасителя, коли Він був на вечері у Віфанії в домі Симона прокаженого, і цим приготувала Христа до погребіння. Тоді ж Іуда наважився зрадити Христа юдейським старійшинам за 30 срібняків (сума, достатня за тодішніми цінами для придбання невеликої ділянки землі навіть на околицях Єрусалиму).

У Великий Четвер згадується найважливіша євангельська подія: Таємна вечеря, на якій Господь встановив новозаповітне таїнство Святого Причастя (Євхаристії). Цього дня за благочестивою традицією усі православні причащаються Святих Христових Таїн. На літургії в кафедральних соборах під час архієрейського служіння виконується зворушливий ритуал умовіння ніг, який воскрешає в нашій пам’яті безмірне смирення Спасителя, Який умив ноги Своїм учням перед Таємною вечерею. 

Велика П’ятниця присвячена спогаду засудження на смерть, Хресних страждань та смерті Спасителя. У богослужінні цього дня Церква стає перед підніжжям Хреста Христового. На утрені Великого П’ятка (вона звершується у четвер увечері) читаються 12 Євангелій Святих Страстей – 12 уривків, в яких розповідається про зраду Юди, суд над Христом та Розп’яття Христа. Літургії цього дня не буває – через благоговіння до Голгофської жертви, що принесена колись у день Великої П’ятниці Самим Сином Божим. Це день суворого посту (до винесення плащаниці за Церковним Статутом ніхто не їсть) та великої скорботи.

У Велику Суботу Церква згадує поховання Господа Іісуса Христа, перебування Його тіла в гробі, зішестя душею в пекло для сповіщення там перемоги над смертю та спасіння душ, які чекали Його пришестя, та введення розсудливого розбійника в рай.

Джерело

Добавить комментарий