Як виховувати дітей у Бозі?

Яким чином можна дітям відчути реальність Бога, як говорити з ними про Бога?

Лінія нашої поведінки в цих питаннях повинна бути в цілому такою ж, як і вся наша поведінка щодо виховання дітей.

Не треба ставити особливу виховну задачу, не потрібно писати спеціальні методичні вказівки для чоловіка або дружини та обов’язково прочитувати багато спеціальних книг. Досвід Богоспілкування у певному сенсі набувається лише самою людиною, в тому числі й дитиною. Ніхто замість неї не помолиться, ніхто замість неї не зможе почути слова Євангелія так, як їх почули за дві тисячі років уже мільйони православних християн.

Але з іншого боку, можна допомогти маленькій людині, підвести її до Бога близько-близько. Для цього треба просто жити поруч як православний християнин, не фальшивячи і не забуваючи про те, що наші діти через нас можуть спокуситись або, навпаки, потягнутися до того, що ми вважаємо головним у житті. А все інше –  другорядне.

Можна, звичайно, із життєписів святих або зі спогадів просто гідних людей наводити численні епізоди, як хтось, колись у дитячому віці за допомогою старших відчув реальність Бога. І цей приватний, для конкретної людини досвід, безумовно, дуже цінний. Але головне у вихованні дітей у Бозі – самим жити по-християнськи.

Протоієрей Максим Козлов

Добавить комментарий