Чому Бог чоловік, а не жінка?

Чому Бог чоловік, а не жінка?

Замислюватися над статевою приналежністю Бога – та ще нісенітниця, але якщо дана тема зачіпає сучасну людину, давайте про неї поговоримо.

У чому, власне, проблема?

«Якої статі Бог?», – для думаючої людини питання досить абсурдне. Однак в радикальних феміністичних колах доходить до обурення: «Чому Бог чоловік?», – дурість такого обурення можна позначити протилежним питанням: «Чому Бог жінка?». Якщо розвивати думку в цьому руслі, то ми дійдемо до відверто блюзнірських речей, адже в сучасному шаленому світі взагалі відмовляються від поняття статі та вводять поняття гендеру. Тільки ось гендерних орієнтацій, наскільки мені відомо, вже налічується понад шістдесят. Думка, я вважаю, зрозуміла. Однак всякого роду збоченці про Бога серйозно не замислюються, вони тільки й можуть обурюватися. Трохи докладніше висловитися на тему «статі» Бога варто тільки тому, що тут є деяка досить цікава інформація.

Хіба Бог не любить жінок?

Почнемо з простого. Є певна категорія людей, у яких свідомість постійно знаходиться в стані обурення і спротиву. Саме в такому випадку може сформуватися ще один, вельми поширений міф про те, що Бог не любить жінок. Тут навіть не варто опускатися до розмови на тему статевих визначень, тому що вираз «не любить» в принципі не може бути застосований до Того, Хто Сам є Любов і є джерело любові (1 Ів. 4, 7-8). Цитат і притч про любов Бога до людини в Біблії достатньо. Тут лише можна додати слова апостола Павла про те, що Бог хоче, щоб усі ми (зрозуміло, без відмінності статей) прийшли до розуміння правди і спаслися (1 Тим. 2, 4). В онтологічному плані жінка нітрохи не нижча за чоловіка, можливості для досягнення вічного життя у неї точно такі ж, як і в чоловіка. Взагалі якщо навіть просто припустити думку, що Бог не любить жінок, це вже буде хулою як на Бога, так і на самих жінок, адже виходить, що вони як би випадають із Відкупного подвигу Христа, значить, він не має до них відношення або має якесь інше, більш низьке значення. А ми пам’ятаємо, що Син Божий втілився і став людиною, постраждав і воскрес заради всіх нас (Ін. 3, 16).

Бог і статевий розподіл

«Чому Бог чоловік, а не жінка?», – таке питання може виникати з двох причин:

1. Втілення Сина в чоловічому тілі;
2. Звернення до Бога в чоловічому роді.

Чому Син втілився саме чоловіком?

Відповімо спочатку на перше здивування. Спочатку звернемося до думки прп. Іоанна Дамаскіна. У своєму «Точному викладі православної віри» він пояснює чому втілилася саме Друга Особа Святої Трійці. Отже, властивість – це те, що не просто характеризує свого носія, але є його невід’ємною частиною, його вираз зовні. Виходячи з конкретних властивостей ми, наприклад, можемо відрізнити одну людину від іншої. Однією із властивостей Бога є незмінюваність, тому що мінливість – ознака плинності і становлення, тобто недосконалості. Бог же, за визначенням досконалий, тому і самі властивості в Ньому не змінюються. Потрібно відрізняти природні і іпостасні властивості Бога. Так ось, іпостасною властивістю Другої Особи є синівство, завдяки якому Він відрізняється від Отця і від Святого Духа. Тому втілився саме Син, щоб зберегти незмінність свого властивості, тобто Син Божий, став Сином (а не дочкою) Людським. Знову ж, синівство Слова ми не повинні сприймати тотожно з синівством людини. Це лише спроба висловити тайну Святої Трійці в категоріях нашої недосконалої мови. Більш того, Церква називає Христа Новим Адамом, бо якщо через старого Адама відбулося падіння і гріх увійшов у світ, то через Христа нам дарується порятунок.

Будь-якій мислячій людині зрозуміло, що у Бога не може бути статевої приналежності, адже Він, як було сказано, досконалий, а тому вищий від усякого поділу. Навпаки, всі поділи знаходять в Ньому єдність. Але по людській природі Син не міг, не мати статевої приналежності, так що Він прийняв на Себе всю людську природу, а не якусь неповноцінну (безстатеву). Але, з іншого боку, Син втілився від Діви і Сам завжди залишався незайманим, про що говорять такі святі отці як свт. Мефодій Патарський і блаж. Ієронім. Можливо це буде звучати дещо незграбно, але, з огляду на нашу тему, потрібно сказати, що в Христі проявилися лише бездоганні пристрасті, тобто в Ньому не було властивого занепалій людині пристрасного прояву статі. Таким чином, Син, Який втілився в чоловічому тілі, перевершує статевий розподіл. Уточню: не розмиває, не відмовляється, не знищує стать (подібно до сучасних збоченців), а перевершує її.

«Жіночність» Святого Духа

Поговоримо тепер і про звернення до Бога в чоловічому роді. Не знаю кого воно може бентежити, адже якщо людина дійсно молиться, то ніяких питань у неї в цьому плані не виникає. Як мінімум, було дивно якщо б ми зверталися до Бога в середньому роді. Але ж і в повсякденному спілкуванні у нас немає такого досвіду, ми розмовляємо або з чоловіком, або з жінкою. Тут ще мають значення і особливості мови. Звернімося до однієї цікавої відомості.

Арамейською мовою слово «Дух» виключно жіночого роду. Єврейський же «ruah» (Дух) може бути як чоловічої, так і жіночого родів. Але з 84 старозавітних випадків вживання даного слова, які розуміються як вказівки на Третю Особу Святої Трійці, 75 саме жіночого роду. Також і в сирійській аскетичної традиції до Духа прийнято звертатися як до Матері (на що вказує, наприклад, такий апокриф як «Діяння Фоми»). «Материнський» образ Духа блаж. Ієронімом і Тертуліаном використовувався в якості спроби зображення внутрішньотроїчних відносин любові, за аналогією з відносинами сімейними. Все це говорить про те, що ідея жіночності в деяких випадках вважалася доречною для відображення тих чи інших уявлень про Божество. Але не більше. Але ж при такій постановці питання вже чоловіки могли б почати обурюватися: «Чому Бог жінка?».

Але, знову ж таки, ми тоді знову прийдемо до якогось абсурду. Бог не має статі, вище поняття статі в людському сенсі, і це нескладно зрозуміти навіть якщо не читати весь цей текст.

Протоієрей Володимир Долгих

Джерело 

Wayfarer

Wayfarer

Залишити відповідь

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial