16 жовтня Українська Православна Церква відмічає день пам’яті Діонісія Ареопагіта

Святий Діонісій Ареопагіт народився в благородній язичницькій сім’ї і виховувався у Афінах. У молодому віці він вивчив еллінську премудрість і перевершив своїх ровесників знанням філософських наук.

Потім для поглиблення своїх знань він відправився в єгипетське місто Іліополь. Тут йому довелося спостерігати сонячне затемнення. Воно тривало три години. В той час Діонісій під впливом Духа Божого вигукнув, що або Бог страждає, або настає кінець світу. Саме тоді переносив страждання на хресті Господь наш Іісус Христос.

Коли Діонісій повернувся в Афіни, то одружився і став членом Ареопагу (верховна Афінська державна рада і судилище). Тут він вперше почув про Господа Іісуса Христа від святого Апостола Павла. Всі члени Ареопагу поставилися з недовірою до слів Апостола і сказали, що вислухають його в інший час. Лише Діонісій став наодинці розмовляти з Павлом.

Павло розказав Діонісію про темряву, яка покрила землю під час вільних страждань Христа. Тоді Діонісій згадав про цю подію і одразу повірив, що в той час в людському тілі страждав Бог. Після цього він попросив Апостола помолитися за нього, щоб Бог приєднав його до Своїх рабів.

Коли Павло виходив з міста, то зцілив хресним знаменням деякого сліпця. Він відправив цього чоловіка до Діонісія, аби той нагадав йому про його обіцянку хреститися. Коли Діонісій побачив прозрілого сліпця, то прийняв Святе Хрещення разом зі своїми рідними.

Після цього він покинув свій дім і слідував за святим Апостолом три роки. Потім Павло рукоположив його в єпископа. Тоді Діонісій відправився в Афіни, аби просвітити людей світлом Істини та наставити їх на путь спасіння.

Разом зі святим Апостолом Павлом та іншими Апостолами Діонісій перебував в Ієрусалимі під час успіння та погребіння Пресвятої Богородиці.

Тривалий час святий був єпископом Афін і багатьох людей привів до Христа. Потім він поставив замість себе іншого єпископа і відправився в Рим. Тут його прихильно прийняв єпископ Римський Климент.

Згодом він послав Діонісія разом з єпископом Лукіаном, священиком Рустіком, дияконом Єлевферієм та іншими в Галлію (теперішня Франція) проповідувати Слово Боже. Тут святий зупинився в Парижі, де на кошти новонавернених християн побудував церкву. На її місці з часом був заснований знаменитий монастир «Сент-Дені» – усипальниця древніх французьких королів.

Невдовзі імператор Доміціан (81 – 96 рр.) підняв гоніння на християн. Він відправив в Галлію воєначальника Сісінія катувати та убивати віруючих в Христа. Перш за все був схоплений святий Діонісій, а разом з ним Рустік та Єлевферій.

Коли Діонісій відмовився принести жертви язичницьким богам, його без милосердя били мотузками. Святий дякував Христу, що сподобився страждати за Нього. Так само били і Рустіка з Єлевферієм. Потім святих кинули в темницю.

Вранці Діонісія вивели з темниці і поклали на розжарене залізо, але це не заподіяло йому шкоди. Тоді святого віддали на поживу звірам, та звірі не торкнулися до нього. Потім Діонісія кинули в сильний вогонь, проте і тут він залишився неушкодженим. Після цього святого знову ув’язнили.

В темниці Діонісій звершував Божественну Літургію і причащав віруючих, які приходили туди, Святих Тайн. Під час Літургії християни бачили над святим несказанне світло, а у світлі – разом з Ангельськими чинами Царя Слави.

Через деякий час Діонісій разом з Рустіком та Єлевферієм був виведений з темниці. Святих нещадно побили і засудили на усічення мечем. Діонісій помолився Богу, схилив свою голову і був усічений тупою сокирою. У той самий час прийняли смерть за Христа Рустік з Єлевферієм.

Після смерті угодника Божого Діонісія сталося предивне чудо. Тіло святого встало на ноги, взяло в руки свою голову і пройшло з нею до християнської церкви два поприща (трохи менше чотирьох кілометрів). Тут воно віддало голову благочестивій жінці Катуллі і впало на землю. Багато язичників тоді увірувало в Христа. Останки святого були поховані християнами.

За свого життя Діонісій Ареопагіт написав ряд творів, а саме: «Про Божественні Таїнства», «Про Небесну ієрархію», «Про церковну ієрархію», «Про Імена Божі» та «Десять листів до різних осіб».
Помер Діонісій у 90-річному віці в 96 р. після Різдва Христового. При його гробі звершувалося багато чудес в славу Пресвятої Трійці. Амінь.

Добавить комментарий