17 жовтня Українська Православна Церква відмічає день памяті преподобного Аммона

Святий Аммон народився в Єгипті. Ще малолітнім він залишився без батьків, і його взяв на виховання дядько. Отрок виховувався у благочесті і з юного віку полюбив читати божественні книги.

Коли племінник став дорослим, дядько захотів одружити його. Аммон же прагнув проводити непорочне життя і зберігати невинність. Однак він не бажав перечити волі дядька і вступив у шлюб.

Коли молоде подружжя в день шлюбу залишилося на самоті, Аммон попросив свою дружину вислухати його. Він сказав їй, що непорочне життя краще за шлюбне і що добре було би їм зберігати невинність.

Потім Аммон став читати дівчині Святе Письмо і повчати її. Вона ж зі зворушенням сказала, що бажає жити непорочно і погоджується робити все, що повелить їй Аммон. Тоді святий висловив бажання жити окремо. Однак дівчина не погодилася і захотіла жити з ним в одному домі, але відпочивати поодинці.

Так Аммон став жити зі своєю дружиною, як брат із сестрою. Вони проводили час в пості, неспанні, молитвах та тілесних трудах. Дружина господарювала в домі, а Аммон трудився в саду.

Пройшло вісімнадцять років, і духовна сестра Аммона захотіла жити окремо. Святий зрадів цьому і пішов на Нітрійську гору. Ця гора знаходиться в Нижньому Єгипті на відстані 70 верст від Олександрії. Тут він прийняв чернецтво. Його ж дружина залишилася в їхньому домі. Вона зібрала багато дівиць, влаштувала монастир і стала в ньому ігуменею.

На Нітрійській Горі святий Аммон проводив відлюдницьке життя. Тут у великих трудах та подвигах він прожив двадцять два роки. Бог наділив його даром зцілювати недуги.
Якось деякого отрока вкусила скажена собака.

Він став біснуватися і кусав своє тіло. Батьки привели сина до преподобного і просили святого вилікувати його. Святий же викрив їх у тому, що вони вкрали та з’їли вола деякої вдови. Він сказав, що отрок отримає зцілення, якщо його батьки віддадуть вдові живого вола. Коли ці люди розкаялися і пообіцяли повернути вкрадене, Аммон зцілив отрока.

Одного разу до святого, щоб отримати благословіння, прийшли два чоловіки. У одного з них був верблюд, а у другого – віслюк. Преподобний попросив їх привезти води. Вони погодилися, взяли велику посудину і спустилися з гори.

Але, коли потрібно було підніматися з водою назад на гору, власник верблюда відмовився це робити. Він сказав, що не хоче уморити верблюда таким тягарем, і пішов геть. Інший же чоловік з великим трудом привіз до преподобного воду на своєму віслюку.

Тоді Аммон благословив його і повідомив, що товариш його втратив свого верблюда. Невдовзі той чоловік наздогнав товариша і дізнався, що його верблюда з’їли вовки.

Якось Аммон йшов до святого Антонія Великого з його учнем Феодором. На їхньому шляху була велика ріка, через яку було важко переправитися. Коли вони підійшли до неї, Аммон попросив Феодора трохи відійти.

Він не хотів, щоб вони бачили наготу один одного. Коли Феодор відійшов, Аммон став думати про те, як переправитися так, щоб не знімати одяг. Святий був настільки цнотливим, що навіть себе соромився бачити нагим. Коли він про це думав, явився Ангел і переніс його на інший бік ріки.

Феодор же з великими зусиллями дістався до іншого берега і побачив, що одяг Аммона сухий. Він сильно здивувався і став наполегливо просити святого розповісти, як він переправився через ріку. Тоді Аммон повідав, що його переніс Ангел, і заборонив Феодору говорити будь-кому про це, допоки він (Аммон) не помре.

Під час зустрічі преподобний Антоній повідав Аммону, що знає день його смерті. Він сказав святому, що Бог відкрив йому цей день і що він хотів насолодитися розмовою з ним, допоки він ще живий.

Антоній довго розмовляв з Аммоном, а потім благословив його. Після цього Аммон повернувся на місце своїх подвигів і невдовзі дійсно спочив. В цей час Антоній сидів на пагорбі і бачив, як Ангели несуть на Небо святу душу Аммона.

Він повідав про це своїм учням, і вони запам’ятали цей день. Незабаром прийшли монахи з Нітрійської пустині і повідомили про кончину Аммона. Тоді учні Антонія переконалися в істинності слів свого учителя та прославили Бога.
Преподобний Аммон відійшов до Господа близько 350 р.

Добавить комментарий