21 жовтня Українська Православна Церква відмічає день пам’яті мучениці Пелагії

21 жовтня Українська Православна Церква відмічає день пам’яті мучениці Пелагії

В Антиохії Сирійській в V ст. жила деяка жінка-блудниця язичницької віри на ім’я Пелагії. Вона сяяла красою і багатьох привела до гріха.

Якось архієпископ Антиохії скликав до себе вісім єпископів з довколишніх міст. В числі них був Іліопольський єпископ Нонн. Він відрізнявся своїми чеснотами, і єпископи захотіли почути від нього повчання. Вони сіли біля дверей церкви святого мученика Іуліана і стали слухати Нонна.

В цей час повз церкву гордовито пройшла Пелагія. Вона була одягнена в дороге вбрання і прикрашена коштовними прикрасами. Блудницю оточувало безліч юнаків та дівиць в гарному одязі. Молоді чоловіки не могли насититися спогляданням її краси.

Коли єпископи побачили Пелагію, то закрили очі. Тільки Нонн тривалий час дивився на неї. Потім він запитав у інших єпископів, чи сподобалася їм краса тієї жінки. Вони ж промовчали. Тоді Нонн заплакав і запитав удруге, чи не усолодилися вони її красою.

Єпископи продовжували мовчати. Тоді Нонн сказав, що Бог поставить цю жінку на Страшному Суді і засудить їх нею. Бо ця жінка багато часу і зусиль докладає для того, щоб виглядати якомога краще і подобатися чоловікам. Вони ж не піклуються про те, щоб їхні душі були прекрасними в очах Небесного Жениха, і не прикрашають їх чеснотами.

Після цього Нонн зі своїм дияконом Іаковом пішов у келію і став зі сльозами молитися Богу. Він просив у Христа прощення за те, що не старається угодити Йому і перебуває в ліні. Водночас він молив Господа, щоб Він навернув ту жінку до Себе і щоб вона не загинула у розпусті.

Потім святому Нонну приснився сон. Уві сні він бачив зловонну чорну голубку. Вона кружляла довкола нього під час Літургії. Коли диякон сказав оглашенним вийти, голубка відлетіла. Після Літургії Нонн побачив її у притворі. Він схопив її та кинув у воду, що там була. Голубка вилетіла з води біла, як сніг, піднялася у височінь і зникла з очей.

Після Богослужіння в соборній церкві Нонн повчав народ і говорив про Страшний Суд. В цей час у церкву мимохідь зайшла Пелагія. Вона почула повчання і стала думати про свої гріхи. Її обличчя залили сльози, і відчай почав наповнювати її душу. Через своїх слуг вона довідалася, де живе Нонн, і написала йому послання. Пелагія просила його привести її до Христа. Нонн дозволив їй прийти і побачитися з ним та іншими єпископами.

Тоді Пелагія прийшла в церкву мученика Іуліана. Тут зі сльозами вона впала до ніг святого Нонна і просила сподобити її Святого Хрещення. Нонн же сказав, що не можна хрестити блудницю без поручителів, аби вона знову не повернулася до гріховного життя. Пелагія стала омивати ноги святого сльозами та витирати своїм волоссям.

Вона сказала йому, що він буде винуватцем її подальшого гріховного життя, якщо не хрестить її. Крім того, вона говорила, що він буде відповідати за неї перед Богом. Всі присутні єпископи раділи такому наверненню грішниці. А блаженний Нонн через свого диякона розповів про це архієпископу. Архієпископ зрадів і послав з Іаковом до Нонна диякониссу Роману, аби вона допомагала при Хрещенні.

Тож, Пелагія сподобилася Святого Хрещення і причастилася Святих Тайн. Через декілька днів вона віддала єпископу Нонну свої багатства, нажиті неправедним шляхом. Він же передав їх економу, аби той роздав усе нужденним. Також Пелагія одарила золотом та сріблом своїх слуг і відпустила їх на свободу.

На восьмий день після Хрещення свята одяглася у волосяницю і потай від усіх покинула Антиохію. Романа скорбіла через це, але Нонн сказав їй, що Пелагія обрала добру долю.
Через три роки диякон Іаков відправився в Ієрусалим на поклоніння Святим місцям.

За порадою Нонна він відвідав на Єлеонській горі деякого затворника Пелагія, а насправді – колишню блудницю Пелагію. Її келія не мала дверей, а лише невелике віконце. Іаков не впізнав святу, бо краса її від посту та подвигів зав’яла. Пелагія ж сказала Іакову, щоб він попросив єпископа Нонна помолитися за неї, і назвала Нонна святим мужем та апостолом Христовим.

Після цього Іаков відвідував різні монастирі та братію і чув, як всі славлять Пелагія. Перед тим, як повернутися в Іліополь, він вирішив ще раз побачитися з цим затворником. Іаков прийшов до його келії і протягом трьох днів періодично стукав у віконце, однак відповіді не було. Тоді Іаков силоміць відкрив віконце і побачив, що Пелагій помер.

Невдовзі сюди зібралося безліч священиків, монахів та мирян. Прибув і Патріарх Ієрусалимський. Коли тіло подвижника почали змащувати ароматами, то виявилося, що це – жінка. Всі прославили Бога, Який має багато прихованих святих, і з честю поховали тіло Пелагії на місці її подвигів.

Так звершила свій шлях покаяння колишня блудниця і відійшла у Небесні Обителі. Нехай Господь помилує і нас грішних в день Суду. Амінь.

Wayfarer

Wayfarer

Добавить комментарий

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial