28 жовтня Українська Православна Церква відмічає день пам’яті мученика Лукіана

28 жовтня Українська Православна Церква відмічає день пам’яті мученика Лукіана

Святий Лукіан народився в місті Самосати в Сирії в благочестивій сім’ї. Коли отроку йшов дванадцятий рік, батьки його померли. Лукіан роздав весь свій спадок бідним і став учнем сповідника Макарія в Едессі.

Святий проводив життя у подвигах і пості. Вживав він лише хліб та воду, іноді ж нічого не їв цілий тиждень. Згодом Лукіан був рукопокладений в сан пресвітера і звершував своє служіння в Антиохії. Тут він заснував училище, де вчив своїх учнів розуміння Святого Письма і повчав вести богоугодне життя.

Також Лукіан взяв на себе труд виправлення грецького тексту Біблії, перекрученого єретиками. Для цього святий вивчив єврейську мову.

В цей час беззаконний цар Максиміан Галерій катував та вбивав християн. Особливих зусиль він докладав для знищення відомих учителів Церкви. Так, і пресвітера Лукіана мучитель повелів привести на муки. Святий був схоплений і відведений в Нікомидію.

Максиміан так ненавидів християн, що вбивав навіть їхніх дітей. Двох отроків, рідних братів, благородного походження він спокушав солодкою ідоложертовною їжею, але вони відмовилися їсти її.

За це дітей спочатку нещадно били різками, а потім віддали одному царському прибічнику, який пообіцяв навчити їх шанувати богів. Він оббрив дітям голови та намастив їх міцною гірчицею, після цього помістив отроків в гарячій бані. Тут від сильного жару вони й скінчалися.

В Каппадокії на шляху в Нікомидію Лукіан навернув до Христа воїнів, що зі страху відреклися від істинної віри. Він сказав їм, що жінки та діти уподібнюються сильним мужам, коли проливають кров за Христа, а вони стали схожими на дітей і жінок, бо злякалися мук. В той час близько сорока воїнів прийняли мученицьку смерть.

В Нікомидії святий теж повчав християн не боятися мук і зміцнював їхню віру. Цар же почув про Лукіана, що кожний, хто слухає його, неодмінно навертається до Христа. Тому він побоявся віч-на-віч говорити зі святим і розмовляв з ним здалеку.

Спочатку Максиміан намагався звабити Лукіана дарами та почестями, а потім став погрожувати йому муками. Зрештою, коли мучитель переконався у непохитності святого, то посадив його в темницю. Тут святого зв’язали, били камінням, морили голодом та спрагою. Потім всі члени тіла Лукіана повиривали з суглобів і поклали святого спиною на гострих черепках. В такому положенні святий знаходився 14 днів.

На свято Богоявлення Лукіан молив Бога, щоб Він сподобив його та християн, які з ним перебувають, причастя Святих Тайн. В цей день деякі віруючі взяли з собою хліб та вино і через недбалість варти пройшли в темницю.

Лукіан повелів усім стати довкола нього і утворити живу церкву. Святим Престолом були груди святого, на яких і звершилася Божественна Літургія. Всі віруючі тоді причастилися Тіла і Крові Господніх.

Вранці слуги Максиміана прийшли в темницю, щоб довідатися, чи живий Лукіан. Коли святий побачив їх, то тричі вигукнув, що він – християнин, після чого відійшов до Господа. Цар дізнався про кончину мученика і повелів втопити його тіло. Слуги прив’язали до тіла Лукіана камінь і кинули його в море. В морській безодні мощі святого перебували тридцять днів.

Після цього мученик явився своєму учню Гликерію і повелів взяти на морському березі його тіло та поховати. Коли Гликерій з іншими віруючими прийшов на берег, дельфіни винесли на сушу нетлінні мощі святого. Християни взяли їх і з честю похоронили.

Кончина святого Лукіана наступила 7 січня 312 року. Згодом святкування його пам’яті перенесли на 15 жовтня, оскільки 7 січня святкується Собор Іоанна Предтечі.

В 326 році свята рівноапостольна цариця Єлена спорудила прекрасний храм над гробом преподобномученика в славу Пресвятої Трійці.

Wayfarer

Wayfarer

Добавить комментарий

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial