29 жовтня Українська Православна Церква відмічає день пам’яті мученика Лонгіна Сотника

Святий Лонгін походив з Каппадокії і був сотником при Понтійському Пілаті. В день вільних страждань Господа нашого Іісуса Христа він перебував при хресті і був свідком чудес, якими супроводжувалася смерть Господня. Коли Іісус помер, сотник сказав, що це воістину був Син Божий. Церковне передання говорить, що саме Лонгін проколов ребра Христа списом.

При цьому він отримав зцілення своїх хворих очей від крові та води, що витекли з ребер Господніх. Потім Лонгін за повелінням Пілата ніс варту біля гробу, де було покладене тіло Христове. І ось, стався сильний землетрус, з Неба зійшов Ангел і відвалив камінь від дверей гробу.

Стражі дуже злякалися і були неначе мертві. З цього часу Лонгін, а з ним ще два воїни твердо увірували в Сина Божого і стали проповідувати Його Воскресіння. Архієреї ж і старійшини підкупили варту та повеліли воїнам говорити, що учні Христові вночі вкрали тіло свого Учителя. Однак Лонгін разом з друзями відмовився брехати і грошей не взяв.

За це вороги Христові зненавиділи його і бажали його смерті. Проте умертвити його вони не наважувалися, оскільки він був видатним воїном, і його знав сам кесар.

Коли Лонгін довідався, що його хочуть убити, то покинув воїнську службу. Він разом з двома іншими воїнами присвятив себе служінню Христу. Апостоли сподобили Лонгіна Святого Хрещення, і він разом з друзями відправився в Каппадокію. Тут святий багатьох навернув до Істинного Бога, після чого оселився в поселенні свого батька і став проводити час в безмовності, пості та молитвах.

Коли архієреї та старійшини довідалися, що Лонгін проповідує Христа в Каппадокії, то пішли з дарами до Пілата. Вони вмовили його повідомити кесарю Тиверію (царював у 14 – 37 рр.) про те, що Лонгін відмовився від воїнського сану, противиться римській владі та проповідує іншого царя. При цьому вони послали кесарю багато золота.

Невдовзі прийшло від Тиверія повеління вбити Лонгіна. Пілат одразу послав воїнів виконати наказ кесаря і принести для підтвердження в Ієрусалим голову святого. Разом з тим за проханням іудеїв Пілат наказав умертвити і тих двох воїнів, що увірували в Христа.

За Божим одкровенням Лонгін довідався про свою скору мученицьку кончину. Він сам зустрів воїнів, які його розшукували, і гостинно прийняв їх у своєму домі. При цьому святий сказав посланцям Пілата, що Лонгін живе неподалік і сам прийде до них. Воїни ж удавали, що шукають Лонгіна з благою метою.

В своєму домі святий запропонував гостям щедре частування, і воїни, захмелівши, відкрили йому істинну причину свого візиту. Коли святий довідався, що і його друзів хочуть умертвити, то поспішно послав за ними. Всю ту ніч Лонгін провів у молитві. Вранці святий зустрів своїх друзів і повідомив їм про посланців Пілата, які прийшли їх умертвити.

Друзі зраділи і разом з Лонгіном пішли до воїнів та відкрили їм свої імена. Воїни здивувалися і не хотіли вбивати свого благодійника. Однак Лонгін сказав їм, що вони віддячать йому, якщо відправлять його до Христа.

Своїм близьким Лонгін повелів поховати його та його друзів на розташованому неподалік пагорбі. Він помолився Богу, востаннє всіх поцілував і, одягнений в білі погребальні ризи, схилив під меч свою голову. Разом з ним прийняли смерть і два його друга. Воїни взяли голову Лонгіна і відправилися до Пілата. Тіла ж святих були з честю поховані на вказаному місці.

Коли Пілат та іудеї переконалися в смерті Лонгіна, то повеліли кинути його голову за містом. Тут вона лежала серед сміття і з часом була повністю засипана пилом.

Господь же прославив Свого раба і відкрив його голову наступним чином. Одна вдова з Каппадокії повністю осліпла. З надією отримати зцілення вона пішла разом зі своїм єдиним сином в Ієрусалим на поклоніння Святим місцям.

Дорогою її син занедужав та помер. Вдова гірко плакала і не мала втіхи. Але ось у видінні їй явився мученик Лонгін, розказав все про себе і повелів відшукати його голову. Після цього вдова попросила своїх поводирів відвести її на вказане Лонгіном місце і поставити посеред купи сміття.

Тут вона стала руками розгрібати бруд. Раптом її очі прозріли, і вона побачила в пилу голову мученика. Вдова прославила Бога і отримала відраду в своїй печалі. Вночі їй явився Лонгін разом з її сином. Святий повідомив вдові, що її син радіє в Царстві Небесному, і повелів поховати його голову разом з тілом отрока.

Після видіння вдова з радістю відправилася додому і виконала повеління святого, прославляючи Отця, і Сина, і Святого Духа – Єдиного в Трійці Бога. Амінь.

Добавить комментарий