31 жовтня Українська Православна Церква відмічає день пам’яті апостола Луки

Євангеліст Лука був родом з Сирійського міста Антиохії. Батьки його не були євреями, але очевидно, що Лука прийняв іудейську віру, бо добре знав закон Мойсея та іудейські звичаї. Також відомо, що Лука був освіченою людиною і вивчив лікарське мистецтво.

Коли Лука почув про Іісуса Христа, то відправився в Галілею. Невдовзі він був зарахований до лику 70-ти апостолів і ходив перед Христом з проповіддю Царства Божого.

В день розп’яття Господа нашого Іісуса Христа Лука перебував в Ієрусалимі. Імовірно апостол знаходився серед людей, які знали Іісуса і здалеку дивилися на Розп’ятого. Господь явився Луці в самий день Свого Воскресіння і утішив його. Про це апостол повістує в 24 главі свого Євангелія.

Коли Лука разом з іншим учнем Христовим Клеопою прямували в Єммаус (поселення, що знаходилося на відстані близько 12 верст від Ієрусалима), до них приєднався Христос і пішов разом з ними.

Учні не впізнали свого Учителя і подумали, що з ними йде богомолець, який приходив в Ієрусалим на свято Пасхи. Господь запитав апостолів, про що вони розмовляють і чому вони сумні. Лука і Клеопа повідали Господу про Нього ж Самого, Його розп’яття та смерть.

Також вони згадали, що деякі жінки ходили гробу і стверджують, що Іісус воскрес. Тоді Христос пояснив Луці та Клеопі все, що сказали про Нього Пророки в Писанні. Невдовзі апостоли підійшли до Єммауса і попросили свого Супутника залишитися з ними.

Христос увійшов з учнями в поселення і тут під час вечері благословив хліб, переламав та подав його апостолам. Лука і Клеопа одразу ж впізнали Іісуса, але Він став невидимим. Вони поспішили назад в Ієрусалим і повідали про це іншим учням Господнім, які зібралися в одному домі.

Раптом їм явився Сам Христос і подав мир. Щоб запевнити апостолів в Своєму Воскресінні, Іісус показав їм рани на руках та ногах і їв перед ними рибу та бджолині стільники. Апостол Лука разом з іншими учнями Христовими сподобився від Господа дару розуміти Писання.

Через деякий час після вознесіння Христового Лука відправився в Антиохію. Дорогою він зупинився з проповіддю Христа в Севастії. В цьому місті зберігалися мощі Хрестителя Господнього Іоанна.

Апостол хотів перенести їх до себе на батьківщину, але місцеві християни не віддали їх йому. Тоді Лука взяв праву руку Іоанна і приніс її в Антиохію.

Святий Лука супроводжував Апостола Павла у його другій апостольській подорожі, що тривала з 52 р. по 55 р. Павло залишив Луку проповідувати Христа в македонському місті Філіппах, де святий трудився декілька років.

Згодом Лука за дорученням Апостола Павла збирав милостиню в Коринфі для бідних палестинських християн, після чого відправився з Павлом в Палестину. Лука невідступно слідував за цим Апостолом.

Він перебував при ньому під час його ув’язнення в палестинському місті Кесарії. Після того відправився з Павлом в Рим, куди Апостола відіслали на суд до кесаря.

В Римі Лука проповідував Христа і написав Євангеліє та Діяння святих Апостолів. Євангеліє від Луки охоплює новозавітні події від народження святого Іоанна Предтечі, про яке інші євангелісти не згадують, до вознесіння Господа Іісуса Христа на Небо, про яке, окрім Луки, згадує євангеліст Марк.

В Книзі Діянь святих Апостолів Лука детально описав зішестя Святого Духа на Апостолів та їхні подвиги, звершені ними для поширення та утвердження християнської віри в Іудеї та інших країнах.

Апостол Павло керував Лукою в справі написання Євангелія та Діянь святих Апостолів.
Коли Павло був відпущений на свободу, то покинув Рим. Лука ж пішов слідом за ним. Згодом в Римі почалося Неронове гоніння на християн, і Павло у супроводі Луки повернувся сюди, щоб укріпляти вірних. Тут Апостол Павло прийняв мученицьку смерть, очевидцем якої, певно, був Лука.

Після кончини Павла святий євангеліст проповідував християнську віру в Італії, Далмації, Галлії, Македонії, Ахайї, Лівії та Єгипті. У 84-річному віці в Ахайї святий прийняв смерть за Христа на оливковому дереві, на яке його повішали через відсутність хреста. Мощі Луки були поховані у Фівах і подавали віруючим багато зцілень.

Особливо багато зцілень отримали люди, що страждали хворобою очей. В другій половині IV ст. мощі з честю перенесли в Константинополь і поклали в храмі святих Апостолів під Престолом разом з мощами апостолів Андрія Первозванного та Тимофія.

Святий апостол Лука був першим іконописцем. Він написав образ Богородиці з Немовлям-Христом на руках, а потім ще два образи Пречистої Діви. Ці ікони він показав Божій Матері. Вона ж сказала: «Благодать Народженого від Мене і Моя милість нехай будуть з цими іконами!» Пізніше Лука зобразив також Апостолів Христових Петра і Павла.

Добавить комментарий