10 листопада Українська Православна Церква відмічає день пам’яті мучениці Параскеви

Свята Параскева проживала в місті Іконії та мала благородне походження. Батьки виховали її в благочесті і відійшли до Господа. Від них дівиці дістався багатий спадок, який вона витрачала на справи милосердя.

Параскева годувала голодних, одягала нагих, пригощала мандрівників. Від усіх земних женихів дівчина відмовилася і обручила себе Небесному Жениху – Господу нашому Іісусу Христу. Вона жила непорочно і праведно та повчала святої віри людей; язичницьке ж нечестя викривала. Невіруючі громадяни вороже ставилися до Параскеви. Вони схопили її, побили та кинули в темницю.

Імператор Діоклетіан, що підняв гоніння на християн, послав в Іконію одного зі своїх воєначальників, аби знищити в ній усіх, хто сповідує Ім’я Христове. Коли воєначальник прибув в місто, нечестиві донесли йому про Параскеву, і вона була призвана на суд.

Осяяна Духом Святим, дівиця предстала перед суддями з радісним та світлим обличчям. Воєначальник був вражений красою Параскеви і подумав, що її перед ним обмовили. Він запитав у дівчини її ім’я. Параскева відповіла, що вона – християнка.

Тоді мучитель розгнівався через те, що дівчина не сказала йому свого імені, і знову запитав у неї те ж саме. Дівчина відповіла, що у вічності її ім’я – християнка, а у тимчасовому житті батьки назвали її Параскевою в честь того дня, в який вона народилася (по-грецьки «Параскева» означає «п’ятниця»).

Вона повідомила, що її батьки в день вільних страждань Іісуса Христа, Сина Божого, завжди постилися, молилися і звершували справи милосердя. Тому вони назвали Параскевою і плід своєї утроби, який народився саме в цей день.

Воєначальник вислухав слова Параскеви і сказав їй, щоб вона перестала говорити нісенітниці та принесла жертви богам. При цьому він обіцяв взяти її за дружину, оскільки спокушався її красою. Параскева ж відповіла, що їй не потрібний земний жених, бо вона має Жениха на Небі – Господа Іісуса Христа.

Потім воєначальник повелів оголити святу і бити її жилами. Вона ж мовчки терпіла страждання і молилася Богу. Тоді мучитель знову сказав їй не губити своєї юності і принести жертву богам. Дівиця на це нічого не відповіла.

Воєначальник розгнівався ще більше і назвав Параскеву християнським виродком, а вона плюнула йому в обличчя. Після цього розлючений мучитель наказав повісити Параскеву на дереві і дерти її тіло залізними кігтями, а рани терти волосяницею. Потім ледве живу мученицю кинули в темницю. Тут святій явився Ангел Господній і зцілив її рани.

Вранці прийшла до Параскеви темнична варта і побачила її повністю здоровою. Про це доповіли воєначальнику. Він призвав до себе мученицю і сильно здивувався. Вражений красою дівиці, мучитель сказав, що це боги пощадили її та дарували їй життя. Тоді Параскева попросила показати їй тих, хто дарував їй життя. І воєначальник відправив святу в язичницький храм, аби вона подивилася на ідолів.

Туди Параскеву супроводжували жерці та багато народу. В храмі мерзенних язичницьких богів мучениця помолилася Істинному Богу, і всі ідоли впали та розсипалися в прах. Весь народ вибіг з храму і став славити Єдиного Бога. А ідольські жерці зі сльозами прийшли до воєначальника і стали просити вбити святу.

Вони назвали її чаклункою і повідали, що вона зруйнувала всіх ідолів. Воєначальник запитав Параскеву, за допомогою яких чаклунств вона знищила їхніх богів. Свята ж на це відповіла, що вона помолилася, і їй явився Сам Христос Господь; а язичницькі боги побачили Його, затрепетали, впали і розбилися.

Беззаконний мучитель наказав знову катувати святу. Мученицю повісили на дереві і стали палити їй ребра свічками. Параскева помолилася Богу, і явився Ангел. Він доторкнувся до свічок, від чого вогонь сильно спалахнув і знищив багатьох язичників. Весь народ став звеличувати християнського Бога.

Воєначальник побоявся бунту і наказав негайно убити святу. Коли Параскеву обезглавили, деякі люди чули голос, який сповіщав радуватися праведникам, бо вінчається мучениця Параскева.
Наступного дня нечестивий мучитель відправився на полювання. Кінь, на якому він їхав, розлютився і скинув його з себе в яр. Тут беззаконник і загинув.

Тіло святої Параскеви віруючі похоронили в її домі.

Добавить комментарий