13 листопада Українська Православна Церква відмічає день пам’яті мученика Єпімаха

Святий Єпімах народився в Єгипті у благочестивій сім’ї. Він полюбив Господа усім серцем і ще в юному віці вирішив служити Йому у всі дні свого життя. З цією метою Єпімах відправився в пустиню і поселився на Пелусійській горі, в Нижньому Єгипті неподалік від р. Нілу.

Наставника у подвижника не було, і ним керував Дух Святий. Любов до Господа вчила святого доброчесності і укріпляла його у житті.

Через багато років свого самітницького перебування в пустині Єпімах довідався про гоніння на християн в Олександрії. Одні віруючі мужньо терпіли муки і йшли на смерть за Христа, другі – тікали в гори та пустині, треті, слабкі та легкодухі, відрікалися від своєї віри.

Святий вирішив залишити пустиню і піти в Олександрію, аби там сповідати свою віру, перетерпіти муки та смерть і стати прикладом для інших християн.

Коли Єпімах прибув в Олександрію, то побачив, як жорстоко язичники катують віруючих. Він зрозумів, що багато християн вагається і легко може відректися від Христа. До того ж, ідолопоклонники осквернили храм Господній.

Єпімах розгорівся святою ревністю і пішов в капище мерзенних язичницьких богів. В присутності великої кількості народу він повалив на землю та розтрощив ідолів, що знаходилися в цьому капищі.

За це святий був схоплений і приведений до ігемона Апелліана. Тут він кинувся на ігемона, щоб убити його, оскільки той прирікав віруючих на муки. Однак оточуючі Апелліана не дозволили йому це зробити. Здивований таким вчинком ігемон наказав ув’язнити Єпімаха, допоки не придумає для нього покарання.

В темниці в той час було багато християн. Святий своїми вмовляннями укріпив їхню віру, і всі вони мужньо перетерпіли тяжкі муки та прийняли смерть за Христа. Після цього приступили до катування Єпімаха.

Спочатку його стругали залізними кігтями, а потім побивали камінням, від чого роздроблялися його кістки. Під час катувань святий говорив, що якщо Господь постраждав за нього на хресті, то чи не слід і йому постраждати за Христа. Він просив, щоб його мучили так само, як мучили Господа, бо хотів перетерпіти те ж саме, що перетерпів Іісус Христос під час Своїх вільних страждань.

Велика кількість людей дивилася на катування мученика. Одна жінка, що осліпла на одне око через більмо, жаліла святого і плакала. І ось, краплина крові Єпімаха бризнула і потрапила на хворе око тієї жінки, і воно одразу прозріло. Зцілена жінка стала голосно славити Єдиного Істинного Бога, Якого раніше не знала.

Після цього мученика обезглавили. Кончина святого настала близько 250 р.

Добавить комментарий