14 листопада Українська Православна Церква відмічає день пам’яті мучеників Косьми і Даміана

Рідні брати Косма і Даміан народилися в Асії (в південно-західній частині Малої Азії). Їхній батько тримався язичницького нечестя, а мати, Феодотія, була християнкою. Коли вона овдовіла, то стала присвячувати свій час служінню Богу і виховала своїх синів у страху Божому та благочесті.

Косма і Даміан проводили непорочне життя і сяяли чеснотами. Коли брати стали дорослими, Господь наділив їх даром зцілювати недуги. І вони зцілювали Іменем Божим не тільки тіла, але й душі людей, причому виганяли бісів.

За свою допомогу вони не брали нічого, через що їх назвали безсрібниками. Свою сердечну любов до Бога вони виявляли через нелицемірну любов до людей. Також Косма і Даміан зцілювали й тварин.

Якось до святих звернулася жінка на ім’я Палладія. Вона багато років лежала хвора, і лікарі їй не могли допомогти. Коли Палладія почула про святих безсрібників, то попросила їх навідати її перед смертю.

Як тільки святі прийшли до цієї жінки, то вона одразу зцілилася і встала з постелі. За таке велике благодіяння Палладія хотіла віддячити святим братам, але вони ніколи не брали ніякої винагороди. Тоді жінка взяла три яйця і пішла до Даміана.

Вона молила його взяти їх в Ім’я Пресвятої Трійці. Коли Даміан почув Ім’я Боже, то прийняв дар. Косма ж довідався про вчинок брата і опечалився. Він заповів не погребати Даміана поруч з собою, бо той не дотримався заповіді Господньої і взяв винагороду від Палладії.

Згодом святий Косма відійшов до Господа, а через певний час скінчався і Даміан. Віруючі пам’ятали заповіт Косми і не наважувалися положити Даміана біля нього. В цей час прийшов верблюд, якого святі брати зцілили від біснування.

Він сказав людським голосом, щоб тіло Даміана поклали поруч з братом, оскільки святий Даміан взяв дар заради Імені Божого. Тоді мощі Косми і Даміана поклали разом в Феремані (в Месопотамії). Пізніше вони були перенесені в Амід (при верхів’ї ріки Тигра).

Хоча тепер святі безсрібники перебувають в Царстві Божому, однак вони продовжують подавати зцілення болящим.

Так, один чоловік пішов на ниву жати. Коли він втомився, то ліг під деревом і заснув. Тоді через відкритий рот в нього заповзла змія. Чоловік спочатку нічого не відчув і лише ввечері став сильно страждати від нестерпного болю, бо змія терзала його нутрощі.

Близькі болящого нічим не могли йому допомогти. Він же став молити святих Косму і Даміана про допомогу. І ось, хворий міцно заснув, і змія в цей час виповзла з нього через рот. Коли чоловік прокинувся, то відчув себе повністю здоровим. Присутні, що були свідками такого великого чуда, прославили Бога і Його святих угодників.

Один чоловік, на ім’я Малх, проживав у Феремані неподалік від храму Косми і Даміана. Перед тим як відправитися в далеку дорогу, він привів свою дружину до храму святих безсрібників і повідомив їй, що доручає її захисту цих угодників Божих. При цьому він сказав дружині, що пришле їй певний знак, за яким вона буде знати, що їй слід відправитися до нього.

Через кілька днів після того, як Малх покинув свій дім, до його дружини прийшов диявол у вигляді знайомої їй людини. Він показав їй той знак, який був вказаний її чоловіком, і сказав йти за ним. Жінка не захотіла одразу піти з ним і поставила вимогу, щоб він поклявся в храмі святих безсрібників, що не спричинить їй зла. Брехливий диявол так і зробив.

Дружина Малха повірила обманщику і відправилася в дорогу. Він же завів жінку в безлюдне місце, де хотів осквернити її і вбити. Коли вона зрозуміла, в яку потрапила біду, то стала молитися Богу, щоб Він врятував її по молитвах Косми і Даміана.

І святі безсрібники одразу прийшли на допомогу. Як тільки вони явилися, диявол побіг на високий берег і кинувся звідти у прірву. Косма ж із Даміаном привели жінку назад в її дім. Вона подякувала їм і запитала у них, хто вони.

Безсрібники назвали їй свої імена, після чого зникли. Жінка прославила Бога і пішла в храм Його святих угодників. Тут зі сльозами вона припала до їхнього образу і принесла ревну молитву Господу. Після цього вона повідомила усім присутнім про те, що з нею сталося.

Добавить комментарий