6 грудня Українська Православна Церква відмічає день пам’яті Амфілохія Іконійського

Святитель Амфілохій народився в Кесарії Палестинській. Він мав дружні стосунки зі святим Василієм Великим та Григорієм Богословом.  До того ж святий Амфілохій був двоюрідним братом Григорія Богослова, бо мати Григорія, блаженна Нонна, була рідною сестрою батька Амфілохія, також Амфілохія.

Святий був вихований в благочесті і отримав гарну освіту. Спочатку він був оратором та адвокатом. Але потім Григорій Богослов переконав його віддалитися в пустиню і прийняти чернечий постриг.

З цього часу Амфілохій, що з юного віку полюбив Бога, став подвизатися у молитві, читанні Святого Письма та пості. Через багато років чудесним чином Амфілохій розпочав своє святительське служіння. Сталося це так.

Коли помер архіпастир Іконійської Церкви (Іконія була головним містом Лікаонської області в Малій Азії), Амфілохію явився Ангел Божий і повелів іти в місто та пасти словесних овець. Проте святий не послухався. Наступної ночі видіння повторилося.

Однак Амфілохій знову не пішов, бо подумав, що йому міг явитися у вигляді Ангела злий дух. Коли Небесний Вісник явився втретє і сказав святому встати з постелі, Амфілохій підхопився і зі страхом запропонував Ангелу разом помолитися.

Після цього святий розпочав молитву і побачив, що Ангел молиться разом з ним. Потім Ангел відвів Амфілохія в церкву, що розташовувалася неподалік. В той час церква була осяяна яскравим світлом, і велика кількість мужів у білому вбранні чекала на Амфілохія.

Вони підвели святого до вівтаря, дали йому в руки Євангеліє і хіротонізували в єпископа міста Іконії. Після цього всі попрощалися з Амфілохієм і стали невидимими. Святий же молився в церкві до ранку, а потім пішов до своєї печери.

Коли він ще був у дорозі, з ним зустрілися сім єпископів, які розшукували його. Вони відвели святого в храм і хотіли посвятити його в єпископа, але Амфілохій розказав про чудесну хіротонію, що звершилася минулої ночі.

Тоді єпископи вже не наважилися вдруге посвячувати святого. Чудесне ж посвячення Амфілохія в єпископа міста Іконії сталося в 373-му році.

В сані архієрея святий ревно боровся проти єретиків. Він приймав участь у Другому Вселенському Соборі, що відбувся в 381 р. в Константинополі. Тут святий виступив проти єретика Македонія, який говорив, що Дух Святий є творінням, а не Богом. Також Амфілохій подвизався у боротьбі проти прихильників Арія, які називали творінням Сина Божого.

За доброчесне життя святителя Амфілохія поважали святі Отці. Зі святими Василієм Великим та Григорієм Богословом Амфілохій переписувався. Також він неодноразово відвідував Василія Великого в Кесарії.

Одного разу святий явився до імператора Феодосія, що царював у 379 – 395 рр. Він став просити імператора заборонити по усіх містах аріанам збиратися для молитви. Феодосій же не задовольнив прохання Амфілохія, бо не хотів, аби народ вважав його гнобителем.

Святий покинув палац ні з чим. Проте через кілька днів повернувся і завдяки своїй мудрості врозумив імператора. Амфілохій віддав честь і привітав Феодосія, а на його сина Аркадія, що сидів поруч з батьком, не звернув уваги.

Тоді Феодосій повелів святому привітати і його сина. Однак Амфілохій сказав, що достатньо й того, що він віддав честь імператору. Феодосій же розгнівався на святого за неповагу до Аркадія і наказав з безчестям вигнати його з палацу.

Амфілохій на ці слова імператора зауважив, що як він розгнівався за неповагу до свого сина, так і Бог Отець гнівається на тих, хто зневажає Його Сина. Тоді імператору стала зрозумілою поведінка Амфілохія. Він встав зі свого престолу, поклонився святому і попросив у нього прощення, після чого наказав вигнати аріан з усіх міст.

В той час стала поширюватися в Лікаонії єресь мессаліан (євхітів), які заперечували Триєдність Бога, Таїнства, пости та всі церковні постанови. Амфілохій ревно викривав єретиків і був присутнім на Соборі Сідському в Памфілії (південній області Малої Азії), де була засуджена ця єресь.

Святитель Амфілохій досягнув такої духовної досконалості, що своєю молитвою зцілював недуги.

Також святий написав багато різноманітних богословських творів: книг, віршів, листів. Найбільш значними були його твори, написані на захист православного вчення та спрямовані на викриття єретиків. На жаль, творів святого до нашого часу дійшло небагато.

Єпископ Амфілохій відійшов до Господа у глибокій старості. Його кончина наступила близько 395 р.

Добавить комментарий