7 грудня Українська Православна Церква відмічає день пам’яті святої Катерини

7 грудня Українська Православна Церква відмічає день пам’яті святої Катерини

Свята Катерина жила в єгипетському місті Олександрії під час царювання римського імператора Максиміна (305 – 313 рр.). Вона була царського походження, мала велике багатство і відрізнялася красою та розумом.

У вісімнадцятирічному віці дівиця знала твори всіх відомих язичницьких поетів, письменників, філософів та лікарів, володіла ораторським мистецтвом, вивчила багато мов.

Близькі Катерини вмовляли її вийти заміж, аби вона не втратила царський спадок свого батька. Проте дівиця вирішила зберігати невинність і відмовлялася від заміжжя. Своїм же рідним вона сказала, що вийде заміж за того, хто не поступається їй багатством, благородністю походження, красою та розумом.

Зрештою, матір Катерини, що була таємною християнкою, відвела її до свого духовного отця, який переховувався через гоніння на християн. Цей старець сказав дівиці, що є Юнак, Який значно вищий за неї і умом, і красою, і багатством, і походженням.

Катерина ж подумала, що їй говорять про якогось земного князя, і висловила бажання побачити Його. Тоді старець дав їй ікону Богородиці з Божественним Немовлям і сказав молити Діву Марію, щоб Вона показала їй Свого Сина.

Вночі Катерина довго молилася Божій Матері і, зрештою, заснула. В цей час їй явилася Богородиця з Христом на руках. Однак обличчя Немовляти дівчина не бачила, бо воно було повернуте до Богоматері.

Коли Пресвята Діва попросила Свого Сина поглянути на Катерину, Він відмовився і повідомив, що не подивиться на неї, допоки вона не відвернеться від свого нечестя.

Після цього Катерина повернулася до духовного отця своєї матері, і він навчив її істин святої віри та сподобив Святого Хрещення. Коли ж дівиця стала знову молитися Богородиці і провела у молитві всю ніч, то їй знову уві сні явилася Пречиста Діва з Немовлям Христом.

Цього разу Син Божий повернув до Катерини Свій Лик і подарував прекрасний перстень в знак Свого обручення з нею. Коли ж Катерина проснулася, то дійсно побачила на своїй руці перстень.

Невдовзі прибув в Олександрію імператор Максимін і влаштував всенародне свято в честь своїх мерзенних богів. В місті зібрався великий натовп народу, і всі приносили кроваві жертви.

Тоді свята Катерина сміливо пішла в язичницький храм і предстала перед царем. Вона докорила йому за нечестя і розкрила нікчемність та мерзенність його богів. Після цього дівиця сповідала Істинного Бога і стала схиляти царя навернутися до Нього.

Цар не знав, що відповісти святій, і сказав, що вислухає її після торжества. Згодом він покликав Катерину до себе і вступив з нею в розмову. При цьому його сильно вразили краса та розум дівиці. Максимін побоявся вести з нею спір і сказав, що йому не подобає розмовляти з жінками.

Потім він скликав до себе п’ятдесят наймудріших філософів та красномовців і повелів їм вступити в спір з Катериною.

Коли зі святою став розмовляти головний з мудреців, вона довела мерзенність та нікчемність богів зі слів самих же язичницьких мислителів. Також Катерина навела пророцтва про Христа, сказані наймудрішою Сивілою (язичницькою віщункою) та язичницьким мудрецем Аполлонієм.

Філософи та красномовці були переможені Катериною і повідомили царю, що не можуть перечити істині. За це їх кинули у велике вогнище, де вони віддали свої душі Господу. Не пошкоджені вогнем тіла мудреців християни поховали з честю.

Після цього Максимін намагався спокусити Катерину владою та почестями, але йому це не вдалося. Тоді він повелів бити її воловими жилами по череву та плечах. Святу били протягом двох годин, і її кров обагрила землю. Потім мученицю кинули в темницю.

Коли цар у якійсь справі покинув місто, цариця Августа з допомогою воєначальника Порфірія відвідала Катерину. Незадовго до цього вона мала уві сні видіння, в якому свята увінчала її вінцем, який послав для неї Христос. Катерина наставила Августу, Порфірія та двісті воїнів на путь істини і передрекла цариці мученицьку кончину.

Згодом свята була приведена до царя. Після невдалої спроби схилити Катерину до свого нечестя, цар приступив до катування. За його повелінням до однієї осі прикріпили чотири колеса, в які понабивали багато гострих знарядь.

Колеса мали обертатися і терзати тіло мучениці. Коли Катерину прив’язали до цього знаряддя, явився Ангел та зруйнував колеса. Весь народ став прославляти Істинного Бога, а цариця виступила на захист святої. За це їй відірвали соски, а потім відсікли голову. Потім також були обезглавлені Порфірій та двісті воїнів.

Після цього Максимін запропонував Катерині принести жертву богам та стати царицею. Однак вона відмовилася, і нечестивий засудив її до страти. Перед кончиною мучениця помолилася Богу, а потім схилила під меч свою голову.

При цьому з рани витекло молоко, а не кров. Чесні останки Катерини Ангели перенесли на Сінайську гору. Душа ж її поселилася в Небесних Обителях, де радіє вовіки. Амінь.

Wayfarer

Wayfarer

Добавить комментарий

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial