20 грудня Українська Православна Церква відмічає день пам’яті Ніла Столобенського

Святий Ніл був родом з Новгородської області. Він прийняв постриг у монастирі «Крипець», що знаходився у Псковській області. Згодом святий усамітнився в пустині поблизу ріки Черемхи в Ржевському повіті.

Тут він провів тринадцять років в строгому пості та молитвах. В їжу Ніл вживав трав’янисті рослини та жолуді. В цей час святому довелося вести боротьбу з бісами, що зі страшним ревом нападали на нього у вигляді звірів та змій. Преподобний Ніл проганяв їх хресним знаменням та молитвою.

Якось уві сні святий почув голос, який повелів йому йти для спасіння на острів Столобенський. Ніл зрадів цьому повелінню і довідався, що вказаний острів знаходиться на озері Селігері неподалік від міста Осташкова у Тверській губернії.

Столобенський острів здивував преподобного своєю красою, і святий з радістю поселився на ньому. Він викопав в горі печеру і провів у ній першу зиму. Потім Ніл спорудив келію та каплицю. Весь час святий подвизався в молитвах, пості та трудах. Годувався преподобний дикорослими злаками та ягодами, крім того, займався городництвом.

Святому доводилося і тут боротися з бісами. Одного разу вони обмотали келію Ніла мотузками і погрожували стягнути її з острова в воду. Однак преподобний, озброєний молитвою та хресним знаменням, відігнав бісівську навалу.

Нечестиві мешканці довколишніх місць захотіли прогнати преподобного з місця його проживання. Для цього вони запалили ліс, що розташовувався біля гори. Святий зі сльозами став молити Господа про порятунок. І сталося чудо. Вогонь дійшов до підніжжя гори і раптом погас. Святий Ніл прославив за це Бога.

Якось на святого напали розбійники і зажадали, щоб він віддав їм свій скарб. Ніл сказав, що весь його скарб знаходиться в кутку келії. При цьому своїм скарбом преподобний вважав образ Матері Божої. Коли розбійники увійшли в келію, то зненацька осліпли і стали просити у Ніла прощення.

Преподобний змилувався над ними і зцілив їх своєю молитвою. Розбійникам же святий заповідав нікому не розповідати про це чудо. І вони повідали його людям тільки після смерті преподобного.

Господь відкривав Нілу таємні справи людей, і преподобний наставляв грішників на путь спасіння.

Так, одного разу до святого прийшов чоловік в плотській нечистоті. Ніл викрив його в цьому і заповідав надалі не грішити. Тоді чоловік розкаявся і провів решту життя угодно Богу.
Деякі рибаки, що шанували святого, приносили йому рибу.

Якось вони відправили до преподобного свого товариша. Але коли той прийшов, Ніл закрив перед ним віконце і рибу не взяв, бо прозрів, що той чоловік звершив перелюб. Коли до преподобного прийшов з рибою інший рибак, святий взяв рибу і благословив його.

Преподобний Ніл заздалегідь приготував для себе гріб. Він поставив його в ямі, яку викопав у каплиці. Святий приходив до гробу щодня і з плачем називав його своїм житлом.

Після двадцятисемирічних подвигів на острові преподобний відчув свою скору кончину. Він бажав перед смертю причаститися Святих Христових Тайн, про що ревно молив Бога. І Господь виконав прохання святого.

В той час острів відвідав ігумен Нікольського монастиря і сподобив Ніла причаститися Чесних Тіла та Крові Христових. Потім Ніл пішов в свою келію, помолився, звершив кадіння і з миром спочив. Кончина святого наступила 7 грудня 1554 р.

Добавить комментарий