25 грудня Українська Православна Церква відмічає день пам’яті Спиридона Тріміфунтського

Святий Спиридон народився на острові Кіпрі. Його батьки були простими людьми, і святий з дитинства пас овець. В дорослому віці Спиридон одружився і мав дітей, але швидко овдовів.

Життя святого було чистим та богоугодним. Він звершував численні справи милосердя, за що Господь наділив його даром звершувати чудеса. Згодом святий був поставлений єпископом міста Тріміфунта.

Коли на острові Кіпрі була сильна засуха і як наслідок голод та мор, по молитві Спиридона пішов сильний дощ і напоїв землю. Тоді земля дала гарний урожай і у всьому був достаток.

Через декілька років знову настав голод. В цей час в Тріміфунті проживав один жадний хліботорговець, який закупив у різних місцях багато хліба. Якось до нього прийшов збіднілий землероб і попросив у борг хліба до нового урожаю. Однак торговець сказав йому, що без грошей не дасть жодної зернини. Тоді землероб розповів про свою біду святителю Спиридону.

Наступного дня святий сам прийшов до бідного чоловіка, приніс йому груду золота і сказав віддати в заставу багачу, щоб отримати від нього потрібну кількість хліба. Після жнив землероб мав повернути хліб з лихвою торговцю, забрати золото і принести його святителю.

Бідний чоловік так і зробив. Згодом він зібрав багатий урожай, забрав золото у багача і приніс до святителя. Святий взяв золото і разом з землеробом відправився в свій сад. Тут Спиридон голосно помолився Господу, щоб золото прийняло свій первісний вигляд, і раптом воно перетворилося на змію. Таким чином по молитві святого змія спочатку перетворилася на золото, а потім золото знову стало змією.

Святитель Спиридон приймав участь у Першому Вселенському Соборі, що відбувся в 325 р. в Нікеї. Тут святий захищав православну християнську віру від єретичного лжевчення Арія. Будучи простою людиною, святитель навернув до істинної віри наймудрішого перипатетика (філософа), який не зміг перечити словам святого.

Якось під час свого перебування в Антиохії невиліковно захворів цар Констанцій. Коли він став молити Бога про зцілення, то побачив у видінні Ангела, який показав йому серед багатьох єпископів двох, і сказав, що тільки вони можуть зцілити його.

Після цього Констанцій став скликати до себе єпископів з довколишніх місцевостей та більш віддалених областей, однак тих, яких він бачив у видінні, серед них не було. Коли були покликані єпископи з усієї імперії, то Спиридон разом зі своїм учнем Тріфіллієм, що на той час ще не був єпископом, відправився в Антиохію.

Як тільки Спиридон увійшов до царя, то цар одразу впізнав його і став просити про допомогу. Тоді святий доторкнувся до голови болящого, і він одразу зцілився.

На зворотному шляху святитель зупинився в домі одного боголюбного чоловіка. В цей час жінка-язичниця принесла сюди свого мертвого сина і поклала його біля ніг святого. Зворушений сльозами матері, Спиридон оживив дитину. Від великої радості матір раптом померла.

Тоді святитель оживив і матір. При цьому він заборонив присутнім розповідати про те, що сталося. Однак після смерті святого диякон Артемідот розказав про це чудо віруючим.

Якось один чоловік захотів купити зі стада святителя сто кіз. Спиридон сказав йому залишити встановлену суму грошей і повів його в загін. Покупець же навмисне не заплатив за одну вівцю, бо подумав, що святий про це не дізнається. Коли сто кіз були вигнані за огорожу, одна з них повернулася назад.

Тоді покупець забрав її силою, однак вона вирвалася і знову прибігла в загін. Так було тричі. Зрештою, покупець взяв цю козу на плечі і поніс, вона ж блеяла та била його рогами в голову. Тоді Спиридон зрозумів, в чому справа, і тихо викрив нечесного чоловіка. Той засоромився і доплатив потрібну суму. Після цього коза сумирно пішла попереду свого нового господаря до його дому.

Одного разу Олександрійський Патріарх скликав на собор в Олександрію підлеглих єпископів, аби спільною молитвою зруйнувати язичницьких ідолів в тій місцевості. Коли єпископи молилися, всі ідоли впали і розбилися, окрім одного, найбільш шанованого язичниками.

Тоді Патріарху було у видінні відкрито, що цього ідола може зруйнувати своєю молитвою Тріміфунтський єпископ Спиридон. Призваний Патріархом святитель відправився в Олександрію. Коли він сходив на берег з корабля, то ідол одразу розвалився.

І в святительському сані Спиридон проявляв велике смирення: він пас овець та обробляв своє поле. Якось, коли святий жав свою ниву у велику спеку, його голова раптом покрилася прохолодною росою. Потім його волосся змінило колір. Воно частково стало чорним, частково білим, частково жовтим. Тоді Спиридон доторкнувся до своєї голови і сказав, що скоро його душа розлучиться з тілом.

Через декілька днів після цього святий відійшов до Бога. Його чесні мощі були поховані в місті Тріміфунті в церкві Святих Апостолів. Нині нетлінні мощі святителя знаходяться на острові Корфу. Від них і досі звершуються численні чудеса.

Добавить комментарий