26 грудня Українська Православна Церква відмічає день пам’яті мучеників Євстратія , Авксентія та інших

Коли нечестиві царі Діоклетіан та Максиміан підняли гоніння на християн, у Малій Вірменії та Каппадокії процвітало християнство. Роздратований цим Діоклетіан поставив над обома областями жорстоких правителів Лізія та Агріколая, які нещадно знищували християн. При цьому Лізій перебував в місті Саталіоні, а Агріколай – в Севастії.

В цей час в місті Саталіоні проживав благочестивий воєначальник Євстратій, який сам бажав постраждати за Христа, але боявся мук. Зрештою, він вирішив дізнатися волю Божу щодо себе наступним чином. Він дав слузі свій пояс і повелів покласти його у вівтарі церкви в місті Аравраку.

При цьому Євстратій вирішив, що якщо його пояс візьме пресвітер Авксентій, то Бог благоволить, щоб він пішов на мученицький подвиг, якщо ж захоче пояс взяти хтось інший, то немає волі Божої на це. Коли слуга виконав повеління господаря, то одразу прийшов святий Авксентій і взяв пояс. Євстратій цьому дуже зрадів.

Невдовзі нечестиві схопили Авксентія, піддали його тортурам та ув’язнили. В цей час в темниці перебували й інші християни. До них приєднався і святий Євстратій.

Коли віруючі були приведені на суд до Лізія, Євстратій виступив зі сміливою промовою, чим сильно розгнівив суддю. За це святий був позбавлений воїнського вбрання та кинутий на землю.

В такому положенні Євстратій продовжував розмову з суддею, під час якої сповідав себе рабом Христовим та назвав язичницьких богів мерзенними бісами. Розлючений мучитель повелів повісити святого над вогнищем і бити зверху палками.

Після такого катування тіло мученика поливали солоною водою, змішаною з оцтом, та розтирали гострими черепками. Святий же мужньо терпів муки і не показував, що відчуває біль. Потім Господь чудесно зцілив Свого раба, і весь народ прославив Бога.

Друг же Євстратія Євгеній оголосив себе християнином та прокляв язичницьку віру, за що одразу був схоплений. Після цього християн кинули в темницю.

Коли Лізій відправлявся в місто Нікополь, то повелів вести з собою Євстратія разом з іншими в’язнями. При цьому святого Євстратія взули в залізні чоботи, підбиті гострими довгими цвяхами.

Через два дні мандрівники прибули в місто Араврак – батьківщину Євстратія та Євгенія, де їх зустріла безліч народу. В той час один чоловік незнатного походження, на ім’я Мардарій, вирішив також постраждати за Христа і голосно назвав себе християнином. Воїни схопили його і ув’язнили разом з іншими віруючими. Лізій же сів на судовому місці і став судити християн.

Коли до мучителя був приведений Авксентій, суддя переконався в непохитності його віри і засудив на усічення мечем. Після цього воїни повели мученика в ліс, де усікли його чесну голову. Християни ж потай забрали та поховали останки святого.

Потім перед Лізієм був поставлений Мардарій. На всі запитання судді святий, навчений Євстратієм, відповідав, що він – християнин. Тоді, за наказом Лізія, мученику продірявили ноги залізними колами і через утворені рани протягнули мотузки.

Після цього Мардарія повісили вниз головою і стали колоти та обпалювати його тіло розжареними залізними цвяхами. Під час цього катування мученик відійшов до Господа.

Потім Лізій приступив до Євгенія. Розгніваний сміливою мовою святого, мучитель наказав відрізати йому язик, відрубати руки та перебити гомілки. Коли це виконували, мученик скінчався.

Невдовзі після цього Лізій проводив за містом огляд військ. Тут він звернув увагу на одного високого та показного воїна, на ім’я Орест, і повелів йому кинути списом в ціль. Коли Орест замахнувся списом, золотий хрестик, що висів у нього на грудях, випав назовні.

Мучитель помітив це і запитав у воїна, чи він шанує Розп’ятого. Тоді Орест сповідав себе християнином, за що був схоплений і приєднаний до святого Євстратія.

Коли Лізій прибув в Нікополь, то велика кількість воїнів, що була в цьому місті, оголосила себе християнами. Мучитель повелів їх усіх схопити та ув’язнити. Євстратія ж і Ореста Лізій відправив до Агріколая.

Коли святі прибули в Севастію, Агріколай довго слухав слова Євстратія про істинну віру, однак не покинув свого нечестя. Він повелів покласти святого Ореста на розжарений залізний одр. Проте мученик сам ліг на нього і віддав дух свій Господу. Євстратія ж відвели в темницю. Тут святого відвідав Севастійський єпископ Власій, від якого мученик сподобився прийняти Святі Тайни.

Вранці Євстратій знову представ перед Агріколаєм, і мучитель запропонував йому удавано перед народом поклонитися богам, а самому потай вірувати в свого Бога. Однак мученик відмовився від цього.

Тоді за наказом судді Євстратій був вкинутий в розжарену піч, де і скінчався. Тіло ж святого залишилося непошкоджене вогнем і разом з мощами святого Ореста було перенесене в Араврак. Тут мощі всіх п’яти мучеників, за заповітом Євстратія, були поховані разом. Кончина святих наступила на початку IV ст.

Добавить комментарий