27 грудня Українська Православна Церква відмічає день пам’яті святих мучеників Фірса, Левкія та Каллініка

Святі Фірс, Левкій та Каллінік постраждали за царювання Декія (249 – 251 рр.).
Коли в Кесарію прибув обласний правитель Кумврікій, то став примушувати народ до поклоніння богам. В цей час благородний муж на ім’я Левкій прийшов до правителя і докорив йому за те, що він приводить людей до шанування несправжніх богів. Кумврікій розгнівався на Левкія і повелів нещадно бити його. Після цього мученика обезглавили.

Християни почули про жорстокість правителя і стали переховуватися. Святий же Фірс, що був лише оглашенним, мужньо явився до Кумврікія і вступив з ним в розмову про віру. Правитель розлютився і наказав спочатку бити Фірса, а потім прив’язати до його рук та ніг ремені і розтягувати святого в чотири боки.

Від цього кістки мученика виходили з суглобів. Потім Фірсу викололи очі, перебили щелепи та повибивали зуби. Після цього святого поклали на залізному одрі і стали поливати розтопленим оловом. Однак олово раптом вилилося з котла і попалило багатьох язичників. Мученик же встав з одра цілим та неушкодженим.

Кумврікій приписав зцілення святого чаклунству і повелів ще більше мучити його, після чого Фірса кинули в темницю. Тут мученик молив Бога, аби Він удостоїв його Святого Хрещення. Сталося чудо: узи святого розв’язалися і двері в темницю відкрилися. Тоді Фірс пішов до Севастійського єпископа і прийняв від нього Хрещення, а потім повернувся в темницю.

Невдовзі прибув в Севастію жорстокий сановник Сільван. Він почув про Фірса і повелів привести його на суд. Тут мученик безбоязно сповідав свою віру і запитав, кому і як він повинен принести жертву. Тоді Сільван повів Фірса в храм Аполлона. Коли святий помолився тут Богу, раптом загримів грім і ідол Аполлона впав та розсипався.

Сільван розлютився і повелів стругати тіло мученика залізними гребенями. Потім для Фірса був приготований котел з киплячою водою. Мученика опустили туди вниз головою, але котел раптом розпався, а мученик залишився неушкодженим.

Згодом Сільван з Кумрікієм відправилися в Апамею, куди повеліли вести і Фірса. Неподалік від міста вони пригрозили мученику смертю, якщо він не погодиться принести жертву богам. Святий же відповів, що їхні душі швидше покинуть їх, аніж вони його умертвлять. Так і сталося. Невдовзі мучителі захворіли і скінчалися.

Коли новий правитель Вавда прибув в Апамею, то повелів зв’язати Фірса, зашити в мішок і кинути в море. Однак мученик був чудесно врятований і виведений Ангелами на сушу.
Потім Вавда відправився в Кесарію, куди повели і Фірса. Тут на мученика випустили голодних звірів, але вони не заподіяли святому шкоди.

Згодом правитель разом з мучеником прибув в Аполлонію. Тут в храмі Аполлона Фірса били палками. Він же в цей час молився. Раптом стався землетрус, багато ідолів розбилося, а Вавда захворів.

Тоді язичницький жрець Каллінік увірував в Істинного Бога, за що був обезглавлений. Фірса ж мучитель повелів покласти в дерев’яний ящик і перепиляти пилкою. Однак пилка в руках катів стала дуже важкою, а сліду від її зубів на ящику навіть на залишилося.

Коли мученик вийшов назовні, пролунав з неба Голос, який призивав його до небесної винагороди. Тоді Фірс після молитви відійшов до Господа.

Під час правління Діоклетіана (284 – 305 рр.) правителем в Фіваїді був Арріан. В місті Антиної він убив за віру в Христа двох знатних мужів Аскалона та Леоніда. Потім були схоплені й інші християни.

Один з них на ім’я Аполлоній боявся мук і за чотири золотих монети вмовив музиканта Филимона принести жертву богам замість нього. Коли вони обмінялися одягом, Филимон направився до жертовника.

В цей час, осяяний благодаттю Божою, він увірував в Христа і сповідав себе християнином. Арріан же, коли впізнав Филимона, сказав йому, що він не може вважати себе християнином, бо не прийняв Хрещення. Тоді чудесним чином спустилася з неба хмара і тричі оросила Филимона дощем. Після цього до правителя привели й Аполлонія, який теж твердо сповідав свою віру.

За наказом мучителя, Филимона били по обличчю. Потім обом святим просвердлили гомілки, після чого мучеників тягнули по місту. Пізніше у Филимона стали стріляти з лука, але стріли не ранили його. Одна ж стріла відскочила і виколола Арріану око.

Тоді мучитель став просити святого про зцілення, але Филимон сказав йому, що він зцілиться від землі з його гробу, коли призве Ім’я Христове. Після цього мучеників обезглавили.

Коли ж Арріан приклав землі з могили святих до свого ока і призвав Ім’я Боже, то зцілився. Тоді він твердо увірував в Христа і згодом сам прийняв мученицьку кончину.

За повелінням царя Діоклетіана він був зав’язаний в мішок з піском і втоплений в морі. Разом з Арріаном постраждали і чотири зброєносці, які теж сповідали себе християнами.

Добавить комментарий