6 січня Українська Православна Церква відімчає день пам’яті мучениці Євгенії

Свята Євгенія була дочкою правителя Єгипту Філіппа, який разом з сім’єю переїхав з Риму в Олександрію під час правління Римського імператора Коммода (180 – 192 рр.). Цнотлива духом і прекрасна тілом Євгенія була вихована в язичницькому нечесті і навчена еллінської філософії.

Якось в руки Євгенії потрапила книга Послань святого Апостола Павла. Коли дівиця читала її, то всім серцем увірувала в Істинного Бога.

В той час за царським повелінням християни були вигнані з Олександрії. Тому, щоб дізнатися їхнє вчення, Євгенія випросила у батьків дозвіл поїхати на відпочинок за межі міста. В дорозі дівиця домовилася зі своїми вірними євнухами Протом та Іакінфом утекти в чоловічий монастир, що вони і зробили.

На зворотній дорозі Євгенія непомітно для інших рабів зійшла з колісниці і сховалася разом з євнухами. Потім вона одягнулася в чоловіче вбрання, а Прот та Іакінф обстригли їй волосся.

Коли дівиця разом з рабами прибула в чоловічий монастир, то була прийнята святим єпископом Елієм. Єпископ Елій за Божественним одкровенням довідався все про Євгенію та повелів їй і надалі залишатися в чоловічому одязі.

Після цього Євгенія, Прот та Іакінф прийняли Святе Хрещення, були пострижені в чернецтво і залишилися подвизатися в тому монастирі.

В цей час батьки та брати Євгенії сильно скорбіли і не могли утішитися в своїй печалі. Філіпп запитував про свою дочку у волхвів та чародіїв, але вони нічого не могли повідомити йому про неї.

Тоді хтось сказав правителю, що боги забрали Євгенію і приєднали її до себе. Після цього Філіпп повелів зробити золотого ідола своєї дочки і став разом з народом поклонятися йому. Матір же святої, Клавдія, та її брати, Авіт і Сергій, не повірили такій вигадці і продовжували скорбіти.

Євгенія ж невдовзі вивчила напам’ять все Святе Письмо і вирізнялася з-поміж інших монахів своїми чеснотами. Вона отримала від Бога здатність звершувати чудеса та зцілювати недуги. Після смерті настоятеля обителі братія однодушно обрала Євгенію, що назвала себе Євгенієм, своїм ігуменом.

Якось святій довелося зцілити від лихоманки одну багату вдову Меланфію. Ця вдова спокусилася красою молодого ігумена і вирішила схилити його до гріха. Для цього вона удала з себе хвору і покликала його в свій дім. Коли Євгенія прийшла, Меланфія стала говорити їй безсоромні слова.

Тоді непорочна діва викрила вдову в її розпусності і повернулася в свій монастир. Осоромлена ж Меланфія пішла до правителя міста і звела наклеп на ігумена монастиря, що нібито він хотів звершити над нею насилля.

Філіпп розгнівався і повелів схопити настоятеля разом з усіма монахами. Коли свята предстала на суді перед своїм батьком, то нечестива Меланфія ще раз привселюдно обмовила її. Тоді Євгенія роздерла зверху одяг і оголила свої жіночі груди.

Після цього вона назвала себе Євгенією і була впізнана батьком та братами. Меланфію ж спостигла кара Божа, оскільки з Неба зійшов вогонь і спалив її будинок разом з усіма багатствами.

Після цього батьки та брати Євгенії, а разом з ними і багато народу увірували в Христа. Невдовзі Філіпп, що став єпископом Олександрії, був убитий за істинну віру. А Євгенія зібрала навколо себе дів і служила разом з ними Богу.

З часом Клавдія взяла своїх дітей і повернулася з ними на батьківщину. Тут Сергій та Авіт отримали високі посади і покинули Рим. А Євгенія, Клавдія, Прот та Іакінф проповідували Христа і навертали людей до істинної віри.

В цей час з допомогою Євгенії увірувала в Христа благородна дівиця Васілла. Вона вирішила зберігати невинність і відмовила в одруженні своєму жениху Помпею. Розгніваний же Помпей доніс на Євгенію та Васіллу нечестивим царям Валеріану і Галлієну, які одразу посилили гоніння на християн.

Тоді дівиця Васілла була заколена мечем, а Прот та Іакінф обезглавлені. Святу ж Євгенію повели до язичницького храму богині Діани, який одразу зруйнувався разом з ідолом, як тільки свята підійшла до нього.

Євгенію з каменем на шиї кинули в ріку Тибр, однак камінь відв’язався і свята чудесно вийшла по воді на берег. Після цього мученицю хотіли умертвити в розжареній печі, але піч раптом вистигла і свята не зазнала в ній ніякої шкоди.

Потім Євгенію кинули в глибокий рів, де її постійно осяював промінь Божественної благодаті. Тут святій явився Господь Іісус Христос і сповістив про наближення її кончини. В день Різдва Христового в рів до мучениці спустився кат і умертвив її.

Матір святої Клавдія забрала тіло своєї дочки і похоронила в родовому маєтку неподалік від Риму. Кончина Євгенії наступила приблизно в 262 р.

Добавить комментарий