8 січня Українська Православна Церква відмічає собор Пресвятої Богородиці

Коли волхви, які приходили поклонитися Божественному Немовляті, покинули Віфлеєм, праведному Іосифу явився Ангел Господній. Небесний Вісник повелів старцю разом з новонародженим Іісусом та Його Матір’ю тікати в Єгипет, бо цар Ірод хоче погубити Немовля.

Проте, перед подорожжю в цю країну, коли настали дні очищення Пренепорочної Діви, Іосиф з Марією за Законом Мойсеєвим принесли Христа в Єрусалимський храм. Тут Господа зустріли старець Сімеон та Анна пророчиця.

Після цього мандрівники повернулися в свій дім у Назареті, де взяли потрібні для подорожі речі. Звідси вони потай уночі відправилися в Єгипет. При цьому Богородицю з Немовлям та праведного Іосифа супроводжував старший Іосифовий син Іаков, що пізніше був названий братом Господнім.

Своєю втечею в Єгипет Господь показує, що Він – людина, а не дух, і навчає нас тікати від людського гніву та не наражати себе на небезпеку.

На шляху в Єгипет на мандрівників напали розбійники і хотіли забрати їхнього віслюка. Однак один з них подивився на Божественне Немовля і, здивований Його незвичайною красою, сказав, що якщо би Бог прийняв на себе людську плоть, то не міг би бути гарнішим за це Немовля.

Він заборонив іншим розбійникам кривдити святих мандрівників. Тоді Пресвята Діва сказала йому, що згодом він отримає щедру винагороду від Немовляти, Яке захистив. Так і сталося.

Оскільки цей розбійник був повішаний на хресті праворуч Господа і першим увійшов у Рай.
Коли мандрівники прибули в Єгипет, то наблизилися до міста Єрмополя, що у Фіваїді (Верхньому (Південному) Єгипті).

Біля цього міста росло високе і гарне дерево, яке називалося персея. Це дерево язичники шанували як бога, і в ньому жив нечистий дух. Коли до дерева підійшла Пресвята Діва з Немовлям Христом, то біс одразу звідти втік.

При цьому дерево сильно затрусилося. Потім воно в знак покори своєму Творцю схилило до землі вершину і таким чином захистило мандрівників від спеки. В такому схиленому положенні те дерево і залишилося, а від його гілок стали чудесно подаватися зцілення болящим.

Коли ж Син Божий зі Своєю Матір’ю та праведним Іосифом увійшли в Єрмополь, то язичницький храм, що там розташовувався, разом з ідолами зруйнувався. Крім того, під час пришестя Господнього в Єгипет зруйнувалися й усі інші ідоли.

Потім мандрівники наблизилися до поселення Натарея, що знаходилося поблизу міста Іліополя в Нижньому (Північному) Єгипті. Тоді Іосиф увійшов в поселення, а Пречиста Матір з Немовлям залишилися відпочивати під смоківницею. Ця смоківниця розділилася надвоє зверху до низу і схилила свою вершину над святими мандрівниками.

Крім того, в розколині утворилося місце, зручне для відпочинку, де Богородиця з Дитям змогли лягти і відпочити. Неподалік від тієї смоківниці старець Іосиф з Пречистою Дівою знайшли хатину і в ній поселилися.

Тут біля дерева чудесно з’явилося джерело, з якого Матір Божа брала воду і в якому купала Свого Сина. Найбільш дивовижним є те, що це джерело є єдиним джерелом живої води у всьому Єгипті.

Господь разом з Матір’ю та старцем Іосифом перебував в Єгипті до смерті Ірода. Після цього Ангел Господній знову явився Іосифу і повелів повернутися на батьківщину. Тоді праведний старець разом з Дівою Марією та Божественним Немовлям відправився в Іудею.

Але коли він дізнався, що Іудеєю править жорстокий син Ірода Архелай, то побоявся туди йти. Тоді Іосифу знову явився Ангел і повелів йти в Галілею, якою правив Ірод Антипа – інший, більш кроткий, син царя Ірода.

Після цього Ангельського явлення Іосиф з Божественним Немовлям та Богородицею повернувся в свій дім у Назареті. Тут Спаситель світу і зростав у покорі Своїй Матері та праведному старцю Іосифу.

Добавить комментарий