10 січня Українська Православна Церква відмічає день пам’яті 20 000 мучеників Нікомидійських

На початку царювання Максиміана Галерія віра Христова процвітала. Тому нечестивий цар вирішив підняти гоніння на християн, але спочатку відправився на війну з ефіопами.

В цей час в Нікомидії, столиці східної половини Римської імперії, проживала прекрасна дівиця Домна, яка була головною жрицею в царському палаці. Невдовзі Домна увірувала в Христа і разом зі своїм євнухом Індісом прийняла Святе Хрещення.

З цього часу вони обоє стали проводити час в пості і молитвах. Їжу святі приймали тільки ввечері, причому їхня трапеза складалася з черствого хліба та води. Царські ж наїдки, які їм приносили, Домна та Індіс віддавали бідним.

Також були роздані убогим гроші, виручені з продажу дорогого вбрання та коштовностей Домни. Про все це невдовзі довідався начальник євнухів. Він побив святих, ув’язнив їх і морив голодом. Коли Домна та Індіс зовсім знесилилися, їм явилися Ангели Божі і наситили їх небесною їжею.

Після цього начальник євнухів повернув святих в їхнє попереднє житло і знову забезпечили всім необхідним, аби таким чином схилити їх до покори. Однак Домна знову все роздала бідним, а потім стала удавати з себе безумну. Вона падала на землю, точила слину, тряслася і кричала.

Начальник євнухів чув, що християни лікують від таких хвороб, і доручив Домну єпископу Анфіму, а Індіса приставив їй прислуговувати. Єпископ зрозумів задум Домни і відправив її в дівочий монастир.

Коли повернувся в Нікомидію з перемогою Максиміан, то влаштував велике жертвоприношення своїм богам. При цьому він повелів жерцям окропляти жертовною кров’ю народ. Тоді християни стали виходити з натовпу.

Цар зрозумів, чому вони розходяться, і став хвалити богів за перемогу над ворогами, сприятливу погоду та гарні врожаї. В цей час загримів сильний грім і полився дощ. Нечестиві від страху падали як мертві, деякі ж із них загинули, розтоптані ногами. Сильний дощ затопив ниви і погубив весь труд землеробів. Тоді язичники відчули на собі міцну руку Божу, а цар анітрохи не врозумився.

Згодом Максиміану повідомили, що Домна втратила розум, а Індіс прислуговує їй. Тоді цар розлютився і повелів повернути Індіса до колишнього служіння. В той час почалося жорстоке гоніння на християн.

Якось цар увійшов в церкву з безліччю воїнів і попередив віруючих, що спалить їх у храмі живцем, якщо вони не відвернуться від свого Бога. Тоді пресвітер Гликерій посоромив царя своєю відповіддю і сказав, що християни не бояться гонінь. Через це Гликерій невдовзі був схоплений, нещадно побитий і спалений за містом.

Під час наступного язичницького свята Індіс не пішов разом з іншими жерцями приносити жертви. Тоді Максиміан дізнався, що він – християнин, і повелів взяти його під варту. Після цього цар наказав розшукати Домну. Ігуменя ж монастиря Агафія обстригла святій волосся, одягнула її в чоловіче вбрання і відпустила з обителі. Так Домні вдалося сховатися від нечестивих.

Після цього цар повелів розорити монастирі та осквернити монахинь. Тоді сильніші з них втекли у безлюдні місця, а слабші були схоплені. Частину дів повели на муки, а решту – в будинки розпусти. Серед схоплених була прекрасна Феофіла. Її ввели в окреме приміщення в домі блудниць.

Тут до неї зайшов воїн, який хотів осквернити її, однак він раптом впав мертвим. Наступних кілька воїнів, які заходили після нього, осліпли. Коли решта увійшла, щоб подивитися, що сталося з попередніми, то виявилося, що діву охороняє світосяйний юнак. Всі інші монахині також були врятовані Господом від безчестя.

Згодом були схоплені, побиті та ув’язнені сановники Дорофей, Мардоній та Мигдоній.
Коли настав празник Різдва Христового, цар повелів воїнам обкласти християнський храм легкозаймистими матеріалами і поставити перед ним жертовник язичницьким богам.

Тоді глашатай повідомив християнам, що вони загинуть у вогні, якщо не повернуться до ідолопоклонства. Усі віруючі, яких було близько 20 тис. чол., залишилися у храмі і стали благовонною жертвою Істинному Богу. Через п’ять днів після цього вогонь ще поїдав рештки храму, а від спалених тіл мучеників йшли дивні пахощі. Над самим же тим місцем виднілося золотисте сяйво.

Після цього Максиміан подумав, що знищив усіх християн. Однак, коли він приносив жертви богині Цецері, полководець Зінон викрив його в нечесті. За це Зінону розбили камінням обличчя і зуби, а потім його умертвили мечем.

Пізніше постраждали за Христа диякон Феофіл та ув’язнені в темниці мужі. Феофілу спочатку відрізали язик, після чого святого убили стрілами та камінням. Дорофею відсікли голову, Мардонія спалили вогнем, а Мигдонія живцем поховали. Індіса, Горгонія і Петра втопили у морі.

Їхні тіла були чудесно знайдені святою Домною і поховані біля міських стін. Тут у вигляді юнака Домна щодня звершувала кадіння та молилася, за що була усічена мечем. Після цього прийняв смерть за Христа і святий мученик Євфимій.

Добавить комментарий