18 січня Українська Православна Церква відмічає день пам’яті Феопемпта і Феони

Коли схоплений нечестивими Феопемпт представ перед царем, то сказав йому, що боги, яких він шанує, – зовсім не боги, бо вони безмовні та бездиханні і нічого не можуть робити. Після цього єпископ став говорити Діоклетіану про істинну віру, однак цар не захотів слухати його і сказав принести жертву Аполлону. Святий же на це відповів, що не поклониться несправжнім богам і не злякається ніяких мук.

Після цього Діоклетіан наказав розтопити піч і кинути в неї святого, однак Феопемпт сам увійшов всередину і сів посеред печі.

Коли настала ніч, єпископ прийшов до Діоклетіана, розбудив його і повідомив, що живий, всупереч його повелінню. Потім святий повернувся в піч. Діоклетіан же сильно злякався і вранці запитав у воїнів, чи вони стратили Феопемпта. Воїни ж відповіли царю, що виконали його повеління.

Після цього Діоклетіан відправився до печі і почув, як мученик славословить Бога. Коли Феопемпт вийшов назовні, здивований цар сказав, що сильне чаклунство християнське. Потім в піч кинули пса, аби подивитися, чи не вціліє і він у печі, однак пес одразу згорів.

Після цього мученика протягом 22-х днів морили голодом та спрагою в темниці. Коли ж Діоклетіан прийшов подивитися, чи не помер святий, то побачив його здоровим та радісним. Однак і тепер мучитель не врозумився і знову приписав все чаклунству.

Потім Феопемпту вирвали око, після чого його знову ув’язнили. В темниці під час молитви до Бога святий отримав чудесне зцілення. Коли Діоклетіан дізнався про це чудо, то розіслав по всій імперії укази з вимогою явитися до нього чаклуну, який зможе подолати християнські чари.

Згодом до царя прибув з Єгипту чаклун Феона, і цар зажадав, щоб він показав йому свою чаклунську силу. Тоді за проханням Феони був приведений бик. Чаклун прошепотів йому щось на вухо, і бик розпався надвоє. Причому коли зважили обидві частини бика, то виявилося, що їхня вага однакова.

Після цього привели з темниці єпископа Феопемпта. Чаклун сказав святому, що випробує на ньому дві дії своєї чаклунської сили і у випадку, якщо вони не зашкодять йому, увірує в його Бога. Потім Феона приготував для Феопемпта два борошняних коржики і дав йому з’їсти, однак вони не спричинили святому шкоди.

Чаклун приготував отруйний напій і призвав на допомогу бісів. Проте і на цей раз Феопемпт не постраждав. Тоді Феона сповідав Істинного Бога і назвав себе християнином. Від цього Діоклетіан збентежився і наказав обох ув’язнити. В темниці Феопемпт навчив Феону істинної віри, перейменував на Сінезія і звершив над ним Святе Хрещення.

Наступного ранку єпископа знову привели до царя, який став схиляти його до ідолопоклонства. Коли Феопемпт відмовився, то його розтягнули горілиць і прив’язали за руки та ноги до чотирьох дерев. Потім на черево святого поклали величезний шматок кам’яного стовпа. Однак по молитві Феопемпта обломок стовпа сам по собі піднявся і був відкинутий на велику відстань від нього.

Після цього мученика повісили вниз головою і до його шиї прив’язали важкий камінь. Так святий висів немало годин. Потім Діоклетіан повелів відрізати мотузку, якою був прив’язаний святий, щоб при падінні на землю мученик був роздавлений каменем та загинув. Проте і тепер Феопемпт не зазнав шкоди. Зрештою, переможений Діоклетіан повелів відрубати мученику голову. Святий з радістю прославив Бога і прийняв мученицьку смерть.

Потім цар намагався схилити до жертвоприношення язичницьким богам і колишнього чаклуна Феону, проте це йому не вдалося. Тоді святий був кинутий в глибокий рів, засипаний землею та потоптаний кіньми. В таких муках Феона віддав дух свій Богу. Його кончина наступила в 303 р.

Добавить комментарий