20 січня Українська Православна Церква відзначає собор Іоанна Предтечі

Собор святого Іоанна Предтечі святкується Церквою на другий день свята Богоявлення. В цей день вшановується пам’ять того, хто послужив таїнству Хрещення Господа і Спаса нашого Іісуса Христа.

Слово «собор» означає, що народ збирається в церкву для звершення Божественної служби в честь Хрестителя Господнього. Собор Іоанна Предтечі є вселенським святом і особливо урочисто святкується в храмах, присвячених імені цього святого.

СКАЗАННЯ
ПРО ДЕСНИЦЮ СВЯТОГО ІОАННА ПРЕДТЕЧІ,
що хрестила Господа

Коли за наказом царя Ірода святий Іоанн Предтеча Господній був обезглавлений, його чесна голова була віднесена нечестивій Іродіаді, а тіло – викинуте за межі міста. Тут воно було знайдене учнями Хрестителя, які перенесли чесні останки свого учителя в Севастію, головне місто Самарії, і поховали поблизу могили Пророка Єлисея.

Згодом святий Євангеліст Лука хотів забрати нетлінні мощі Іоанна з Севастії у своє рідне місто Антиохію. Однак місцеві жителі не дозволили йому це зробити. Тоді Лука взяв лише праву руку Предтечі і приніс в Антиохію. Тут від десниці Хрестителя звершилося багато чудес.

В IV ст. римський імператор Юліан Відступник (361 – 363 рр.) підняв гоніння не лише на християн, але й на християнські святині. Він спалював храми та мощі святих. Під час свого перебування в Антиохії Юліан став відшукувати руку Хрестителя, однак християни встигли заховати її в башті, що називалася Гонія.

Після марних пошуків цар повелів спалити храм Іоанна Предтечі в Севастії разом з мощами святого, що і було зроблено. Однак Сімеон Метафраст (укладач Житій святих, який жив в Х ст.) говорить, що Патріарх Єрусалимський попередньо забрав тіло Хрестителя і замість нього поклав в гроб кістки якогось мерця.  Тому існує думка, що тіло Іоанна Предтечі тоді не було спалене.

Після смерті Юліана Відступника десниця Хрестителя була винесена з башти, і знову від неї стали звершуватися чудеса.

Колись в печері поблизу Антиохії проживав величезний змій, якому язичники, як богу, щороку приносили жертви. В жертву за жеребом обиралася непорочна дівчина, яку змій пожирав при зібранні всього народу, що дивився на це видовище зі спеціально споруджених місць.

Якось жереб випав на дочку одного християнина. Тоді нещасний батько звернувся з молитвою до Бога та Хрестителя Іоанна. Він прийшов до храму, де знаходилася десниця Предтечі Господнього, і вмовив ключаря впустити його в храм для поклоніння святині.

Тут цей християнин, цілуючи чесну руку Хрестителя, непомітно відкусив один суглоб малого пальця святого і заховав його у себе. В той час як дівицю повели на поживу звіру, батько не відступав від неї і ревно молив Господа про порятунок.

Коли ж змій став підповзати до своєї жертви, християнин закинув в його розкриту пащу частину перста Іоанна Предтечі, від чого змій миттєво загинув. Батько з дочкою прославили Бога і відкрили присутнім причину смерті змія.

Тоді багато народу навернулося до істинної віри. Згодом на місці цієї події була споруджена церква. В ній на празник Воздвиження Чесного Хреста Господнього архієрей, окрім Хреста, піднімав і десницю Іоанна.

Причому, якщо десниця трималася прямо, то це свідчило про гарний врожай, якщо ж рука Хрестителя згиналася, то це передвіщало неврожай та голод.

З часом Антиохію захопили араби. Благочестиві ж царі намагалися різними способами забрати в іновірців десницю Хрестителя, однак їм це не вдавалося. За правління ж КостянтинаVIII Порфірородного та брата його Романа (Х ст.) права рука Іоанна Предтечі потрапила в Константинополь.

Її доставив сюди антиохійський диякон Іов, що задумав перенести цю святиню з арабської держави в християнську. Для цього диякон увійшов в довіру до ключаря храму Апостола Петра, де знаходилася десниця Хрестителя.

Він запросив ключаря на бенкет та напоїв його вином. Коли ж той заснув, диякон пішов в храм, взяв руку Іоанна Предтечі та покинув місто. Після свого прибуття в Халкидон, Іов став показувати святиню християнам.

Про це одразу було донесено царям. Тоді вони відправили в Халкидон царський корабель, і десниця Іоанна Предтечі була урочисто перевезена в Константинополь та покладена в палацовій церкві. Прибула ж рука святого в християнську столицю напередодні свята Богоявлення.

Добавить комментарий