27 січня Українська Православна Церква відзначає день пам’яті рівноапостольної Ніни

Свята Ніна походила з Каппадокії. Її батько Завулон був римським воєводою і родичем великомученика Георгія, а мати Сусанна – сестрою Єрусалимського Патріарха.

Коли Ніні було дванадцять років, її сім’я прибула в Єрусалим. Звідси батько святої відправився для чернечих подвигів у Йорданську пустелю, а матір була поставлена при храмі диякониссою. В цей час Ніну віддали під опіку доброчесної стариці Ніанфори, яка виховувала дівицю в благочесті.

Якось Ніна зацікавилася, що сталося з Хітоном Господнім, і довідалася від Ніанфори, що він перенесений в Іверійське місто Мцхет (древню столицю Грузії), де народ перебуває в язичницькому нечесті.

Тоді свята дівиця стала просити Царицю Небесну, щоб Вона сподобила її побачити Іверію, знайти Хітон Господній та проповідати тамтешнім народам Істинного Бога. Матір Божа почула молитви Ніни, явилася їй уві сні і повеліла йти на проповідь Євангелія в Іверію.

При цьому Богородиця дала дівиці сплетений з виноградної лози хрест, який та знайшла в своїх руках, коли проснулася.

З благословіння свого дядька, Єрусалимського Патріарха, Ніна відправилася в дорогу. В Карталінському місті Урбнісі свята проживала близько місяця і вивчала звичаї та мову місцевого населення. Потім разом з ідолопоклонниками вона попрямувала в Мцхет.

Неподалік від міста Ніна побачила царя Міріана та царицю Нану у супроводі великого натовпу народу. Всі ці люди направлялися на високу гору для поклоніння ідолу Армазу та іншим двом ідолам. Дівиця приєдналася до натовпу і зупинилася у зручному для спостерігання місці. Погода ж в той день була ясною.

Коли жерці почали приносити кроваві жертви, цар з народом впав на землю перед своїми несправжніми богами. Тоді свята Ніна зі сльозами стала молити Господа про навернення нечестивих до істинної віри. В цей час раптом почалася гроза, і блискавки зруйнували в прах ідолів разом з капищем.

Згодом Ніна увійшла в Мцхет. Тут її прийняли до себе царський садівник з дружиною Анастасією. За проханням дівиці садівник спорудив для неї в саду палатку, в якій Ніна проводила весь час у молитвах.

Першою навернулася до істинної віри Анастасія, яка по молитві святої зцілилася від безпліддя. Потім увірували в Христа єврейські жінки, що приходили до Ніни, а пізніше і єврейський первосвященик Авіафар.

Він розповів Ніні, що Хітон Господній приніс у Мцхет його прадід Єліоз, який викупив його у воїна, що отримав одяг Христовий за жеребом. Коли Хітон взяла з благоговінням в свої руки сестра Єліоза, дівиця Сідонія, то одразу впала мертвою.

Всі спроби забрати у неї Хітон були марними, тому її і поховали з Хітоном. При цьому тепер точно ніхто не знає місця поховання Сідонії, однак, говорять, що її могила знаходиться під кедром в царському саду.

Коли Ніна почула розповідь про Хітон Господній, то стала приходити до того кедра молитися Богу і мала на цьому місці чудесні видіння.

Згодом увірувала в Христа і цариця Нана, зцілена святою дівою від смертельної хвороби. Пізніше по молитві Ніни зцілився від біснування і навернувся до істинної віри близький родич Перського царя, що гостював у Міріана.

Цар злякався гніву перського правителя-вогнепоклонника і вирішив знищити усіх християн, але спочатку відправився на полювання. Коли Міріан піднявся на стрімку гору, раптом день перетворився на суцільний морок, здійнялася буря і блискавка осліпила царя. Він став молити своїх богів про порятунок, але вони не чули його.

Тоді Міріан згадав про Бога Ніни і звернувся до нього з мольбою. По молитві царя темрява одразу розсіялася і буря стихла. В цей час цар прославив Бога і став привселюдно проповідувати Його.

За проханням Міріана цар Костянтин Великий прислав в Іверію єпископа з пресвітерами, які хрестили царя, вельмож та народ. Свята ж Ніна спочатку усамітнилася в печері, прикритій гілками дерев, а пізніше відправилася з проповіддю у володіння Кахетинської цариці Соджі (Софії).

Тут свята досягнула поселення Бодбі і стала проживати в палатці на схилі гори. Сюди до Ніни прийшла сама цариця і була наставлена святою на путь істини.

Про наближення своєї кончини Ніна дізналася заздалегідь і повідомила про це цариці. Софія сама відправилася у Мцхет і принесла туди сумну звістку. Тоді до святої прибули цар Міріан, його придворні та єпископ з кліром.

Після причастя Святих Тайн свята Ніна відійшла до Господа. Її тіло було поховане в тій самій палатці, в якій вона подвизалася, як заповідала це сама свята. Коли ж мощі Ніни хотіли перенести в Мцхет, то гроб ніхто не міг зрушити з місця.

При гробі святої постійно відбувалися знамення та чудеса. Скінчалася свята просвітителька Іверії в 335 р.

Добавить комментарий