2 лютого Українська Православна Церква відзначає день пам’яті Євфимія Великого

Святий Євфимій народився в місті Мелітині у Вірменії. Його батьки тривалий час були безплідними і молили Бога про дарування їм дитини. Одного разу під час молитви вони мали божественне видіння і почули Голос, який сказав, що Бог дарує їм сина і що при народженні його утішаться церкви. Невдовзі у подружжя дійсно народився син, якого назвали Євфимієм.

Згодом отрок був приведений до Мелітинського єпископа Отрія і, як пообіцяли батьки ще до народження Євфимія, присвячений Богу. Коли святий вивчив божественні книги, то був поставлений в читця.

Пізніше Євфимій прийняв чернечий постриг і був рукопокладений в пресвітера. В цей час йому доручили опіку над усіма монастирями міста, що перешкоджало його безмовності. Тому він потай відправився в Єрусалим, де поклонився Святим місцям.

Потім святий поселився в окремій келії при Фаранській лаврі, приблизно за 8 верст від Єрусалима, і плетенням корзин заробляв собі на прожиття. Тут святий здружився з преподобним Феоктістом, разом з яким через певний час став проживати в печері на скелі. Згодом навколо подвижників зібралася братія і утворився монастир. Управління монастирем Євфимій доручив Феоктісту, а сам віддавався самотницьким подвигам та повчав братію.

Завдяки святому навернулося до Христа багато сарацинів. Це сталося після того, як Євфимій чудесно зцілив Теревона, сина сарацинського начальника Аспевета. Сам же Аспевет був названий в Святому Хрещенні Петром і згодом став єпископом новонавернених сарацинів.

Після зцілення Теревона до Євфимія почав стікатися народ, і по молитвах святого болящі чудесно одужували. Однак святий не хотів, щоб порушувалася його безмовність, і разом зі своїм учнем Дометіаном потай покинув монастир.

Певний час Євфимій проживав на горі Марда поблизу Мертвого моря. Пізніше пішов у пустелю Зіф і поселився в печері, в якій колись переховувався Давид від Саула. Тут святим був заснований монастир.

Згодом Євфимій з Дометіаном відправилися відвідати Феоктіста і стали проживати в печері на горі неподалік від монастиря. Коли сюди приходили відвідувачі і бажали поселитися разом з Євфимієм, то він всіх направляв в обитель до Феоктіста.

Однак Бог у видінні повелів святому приймати тих, хто до нього приходить. Тому невдовзі навколо Євфимія знову зібралася братія і утворилася лавра, економом якої був поставлений Дометіан.

Якось натовп вірмен, в кількості близько чотирьохсот чоловік, по дорозі з Єрусалима до Йордану завернув у лавру Євфимія. Тоді святий сказав Дометіану нагодувати голодних людей. Однак економ заперечив, що у них немає стільки їжі. Євфимій, не зважаючи на це, наказав Дометіану виконати повеління. В цей час кількість хліба в монастирі чудесно умножилася, через що їжі вистачило і для подорожніх, і для монахів обителі.

Одного разу в лавру до преподобного разом зі своїми друзями-кліриками відправився ключар храму Воскресіння Анастасій. Євфимій прозрів духом його прихід і сказав економу Хрісіппу готуватися до прийому гостей, бо до них йде Патріарх.

Коли відвідувачі прибули, святий розмовляв з Анастасієм як з Патріархом. Тоді Хрісіпп сказав преподобному, що серед гостей немає Патріарха. Євфимій же заперечив, що він не помилився. Це підтвердилося згодом, коли Анастасій зайняв Єрусалимську кафедру.

Якось була велика засуха, і народ став просити преподобного, щоб він умолив Бога послати дощ. Євфимій відмовлявся і називав себе грішною людиною, однак, зрештою, поступився і звернувся з молитвою до Бога. Тоді раптом на небі з’явилися хмари і земля вдосталь оросилася дощем. В тому році, як і передрік святий, був зібраний багатий урожай.

В 451 р. в місті Халкидоні відбувся Четвертий Вселенський Собор проти Діоскора, нечестивого патріарха Олександрійського. Євфимій прийняв сповідування віри, викладене на Соборі, і визнав його православним. Через це багато монахів, що були прихильними до єресі, навернулися до істинної віри.

В той час з’явився єретик Феодосій, який заперечував Халкидонський Собор. Він схилив до однодумності з собою царицю Євдокію та багатьох пустинників і таким чином підступно зайняв патріарший престол.

Проте Євфимій був непохитним у вірі та утверджував братію стояти проти єресі. Феодосій же не давав святому спокою і то погрозами, то вмовляннями схиляв його заперечити Халкидонський Собор.

Тоді Євфимій, а разом з ним і багато монахів покинули лавру, щоб уникнути утисків від єретиків, які бентежили Церкву Христову близько року. Після цього благочестивий цар Маркіан повелів схопити Феодосія, але єретику вдалося утекти. Святий же Євфимій повернувся на місце своїх подвигів.

Преподобний Євфимій передрік час своєї кончини і відійшов до Господа в 473 р у 97-річному віці. На погребіння святого зібралося безліч людей, через що його тіло не могли поховати, допоки за повелінням Патріарха не відігнали народ. При гробі Євфимія звершилося багато чудес.

Добавить комментарий