8 лютого Українська Православна Церква відзначає день пам’яті Ксенофонта та Марії

Святі Ксенофонт та Марія проживали в Константинополі в V ст. Ксенофонт був знатним та багатим сановником. Разом зі своєю дружиною Марією він проводив богоугодне життя, звершував справи милосердя і відрізнявся смиренням. Своїх синів, Іоанна та Аркадія, святі повчали страху Божого та різних чеснот. Коли ж діти підросли, батьки послали їх на навчання в місто Берит (нині Бейрут).

Згодом Ксенофонт тяжко захворів і наближався до смерті. В цей час за проханням матері Іоанн та Аркадій повернулися додому. Коли Ксенофонт побачив своїх дітей, то відчув полегшення в своїй хворобі.

Він сказав синам сісти поруч і на прикладі власного життя став повчати їх. При цьому не заради марнославства він повідомляв синам про себе хороше, а заради їхньої духовної користі. Святий говорив дітям, що жив з усіма в мирі і не зневажав бідних, неухильно відвідував церкву Божу та викупляв полонених, беріг свої уста від злих слів, а очі від чужої краси, не мав інших жінок, крім своєї дружини, і з нею після їхнього народження жив в чистоті.

Ксенофонт повчав синів подавати милостиню убогим, захищати скривджених, відвідувати хворих та ув’язнених, берегти чистоту душі і тіла, благодіяти церквам та монастирям, поважати матір і наслідувати його в своєму житті.

Сини ж зі сльозами слухали свого батька і просили його, щоб він умолив Бога про продовження свого життя. Тоді Ксенофонт сказав своїм дітям, що вже молив про це Господа. Наступної ж ночі він мав уві сні одкровення, що Бог наказує йому ще залишатися в цьому житті. Після цього святий став потрохи одужувати, а його сини знову відправилися на навчання.

На шляху у Берит здійнялася сильна буря. Корабель, на якому пливли Іоанн та Аркадій, розбився і потонув. Святі ж брати та їхні раби, що вхопилися руками за дошки від корабля, були винесені на берег у різних місцях. Раби святих опинилися в Тирі, Іоанн – в Малмефетані, а Аркадій потрапив у Тетрапіргію. При цьому ніхто нічого не знав про долю інших, через що всі скорбіли.

Іоанн, врятований від погибелі, одразу вирішив стати монахом. З молитвою до Бога за себе, брата та рабів він відправився на пошуки обителі. Пройшовши чималу відстань, Іоанн натрапив на монастир. Тут він був радо прийнятий ігуменом та пострижений у чернецтво.

Коли Аркадій опинився на березі, то впав ниць і став молити Господа за свого брата. Потім він відправився в розташоване неподалік поселення і увійшов в місцеву церкву, де під час молитви заснув. Уві сні ж йому явився Іоанн і сказав, що залишився живим.

Утішений таким сновидінням Аркадій також вирішив стати монахом. Він пішов в Єрусалим та поклонився Святим місцям, а потім випадково зустрівся з прозорливим старцем. Старець же повідомив Аркадію про порятунок брата і рабів та привів його в Сукійську лавру.

Батьки ж Іоанна та Аркадія дивувалися, чому від них тривалий час немає звісток, і відправили в Берит раба на пошуки своїх синів. Однак раб не знайшов святих ні в Бериті, ні в Афінах, куди вони також могли відправитися на навчання.

На зворотному ж шляху у Візантію він зустрів монаха, в якому впізнав свого товариша, що подорожував разом з Іоанном та Аркадієм в Берит. Від нього він і дізнався про корабельну катастрофу та розповів про це своїм господарям. Коли Ксенофонт та Марія почули печальну звістку, то стали зі сльозами молити Бога, щоб Він відкрив їм, чи живі їхні діти. Тієї ж ночі вони побачили своїх синів у однакових сновидіннях і вирішили, що їхні діти не загинули.

Після цього Ксенофонт та Марія відправилися на пошуки своїх дітей в Єрусалим. Тут за Божим промислом вони зустріли того прозорливого старця, який постриг Аркадія в чернецтво. Тоді старець повідомив їм, що вони скоро побачать своїх синів. Коли ж Ксенофонт та Марія відправилися молитися до Йордану, старець зустрів біля Голгофи Іоанна і сказав йому, що він скоро побачить свого брата.

В цей час підійшов до старця і Аркадій, і таким чином брати зустрілися. Невдовзі повернулися в Єрусалим Ксенофонт та Марія. Тут вони побачили старця з молодими монахами і, коли впізнали в них своїх дітей, то зі сльозами радості прославили Бога.

Потім Ксенофонт та Марія також прийняли чернечий постриг. Тоді Марія поселилася в жіночому монастирі, Іоанн та Аркадій відправилися зі старцем в пустиню, а Ксенофонт роздав своє багатство бідним і віддався самотницьким подвигам.

З часом преподобна Марія отримала від Бога дар зцілювати недуги та проганяти бісів. Святий Ксенофонт звершував чудеса і був наділений прозорливістю. Їхні діти Іоанн та Аркадій просяяли серед пустинників своїми чеснотами та угодили Господу. Так святе сімейство звершило свій подвиг і відійшло в Небесні Обителі, де вічно славить Бога.

Добавить комментарий