15 лютого Українська Православна Церква відзначає Стрітення Господнє

15 лютого Українська Православна Церква відзначає Стрітення Господнє

Коли Немовляті Іісусу Христу виповнилося 40 днів, Пречиста Діва Марія разом зі старцем Іосифом принесли його в Єрусалимський храм за Законом Мойсеєвим. Згідно з цим Законом кожний первенець чоловічої статі мав бути посвячений Богу і служити при святилищі.

Пізніше для цієї служби було вибране лише коліно Левіїне, за інших первенців стали вносити викуп в розмірі п’яти сиклів срібла. Це було встановлено в пам’ять про те, що Господь пощадив всіх первенців ізраїльських в ніч перед виходом ізраїльтян з Єгипту, коли були побиті всі первенці єгипетські.

Також за Законом Мойсеєвим матір дитини після закінчення днів свого очищення повинна була принести однорічного агнця у всеспалення і голуба чи горлицю за гріх, якщо ж не було можливості принести агнця, то тоді двох горлиць або молодих голубів.

Так і Матір Божа прийшла очиститися, хоча і не потребувала очищення. Оскільки Вона не мала скверни, властивої жінкам, які народжують за природнім законом. Богородиця не була осквернена кровотечею, бо Христос пройшов надприродно, як сонячний промінь, що проходить крізь скло і не розбиває його, а освітлює.

Однак Богородиця прийшла очиститися, щоб виконати Закон, і принесла двох голубиних пташенят як жертву. З Христом на руках Діва Марія стала на коліна і з благоговінням помолилася Господу, а потім віддала Дитя архієрею Захарії, після чого викупила Його п’ятьма сиклями.

В той час як Богородиця принесла в храм Христа, сюди прийшов праведний старець Сімеон, що очікував Месію. Він знав заздалегідь, що пришестя в світ Спасителя наближається, оскільки справдилися щодо Христа пророцтва Патріарха Іакова та Пророка Даниїла.

Крім того, самому Сімеону було передвіщено Духом Святим, що він не помре, допоки не побачить Спасителя світу.

Коли старець взяв на руки Господа, то з великою радістю промовив: «Нині відпускаєш раба Твого, Владико, за словом Твоїм, у мирі…».

Ці слова означали, що після багаторічних трудів Господь дозволив Сімеону, якому на той час було більше трьохсот років, покинути цей світ і піти з радісною звісткою про пришестя Месії до праотців Адама, Авраама, Мойсея, Давида та інших.

Потім Сімеон благословив Діву Марію та праведного Іосифа і при цьому сказав Богородиці, що Христос поставлений для падіння та підняття багатьох у Ізраїлі і що Їй Самій зброя пройде душу.

Тобто Христос піднесе тих, хто з любов’ю прийме Його святу проповідь, і спричинить падіння книжників та фарисеїв, осліплених злобою. Богородиця ж відчуватиме великий сердечний біль, коли Її Сина розпинатимуть на Хресті, і з риданнями буде проводжати з цього світу Того, Кого народила в світ без хвороби.

В цей час в храмі перебувала і 84-річна Анна-пророчиця. Вона прожила у шлюбі всього сім років, а потім овдовіла і присвятила себе служінню Богу, через що не відходила від храму ні в день, ні вночі. Анна стала прославляти Господа і сповіщати про Нього всім, хто чекав довгожданого Месію.

Книжники ж та фарисеї чули пророцтва та свідчення про Немовля Христа і обурювалися. Вони донесли про все, що сталося, царю Іроду, і той одразу послав воїнів убити Іісуса. Проте Ангел Господній явився Іосифу уві сні і повелів тікати разом з Богонемовлям та Його Матір’ю в Єгипет.

Тоді Іосиф з Дівою Богородицею та Христом повернулися з Єрусалима в Назарет, звідки поспішно відправилися в єгипетську землю. Христос же зростав та укріплявся духом, і благодать Божа перебувала на Ньому.

Урочисте святкування Стрітення Господнього встановлене в 542 р. за царювання Юстиніана. До цього часу це свято урочисто не відзначалося, хоча на нього є указання в творах Отців Церкви ІІІ, IV і V ст.

Причиною започаткування урочистого святкування Стрітення Господнього була наступна подія. Якось у Візантії почався сильний мор, від якого гинуло спочатку 5, а потім 10 тис. чол. в день. В Антиохії до мору додався ще сильний землетрус.

Тоді одному благочестивому чоловіку було одкровення, що потрібно встановити урочисте святкування Стрітення Господнього. І ось, в день самого Стрітення, коли почали святкування зі Всеношною та хресним ходом, з Божої милості мор та землетрус припинилися.

Wayfarer

Wayfarer

Добавить комментарий

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial