25 березня Українська Православна Церква відзначає день пам’яті Григорія Двоєслова

Святий Григорій народився в Римі у благочестивій сенаторській родині. З юного віку він проводив богоугодне життя і старанно вчився. Згодом він став славним вченим та ритором і був обраний претором (сановником, якому довірялася найвища судова влада). Однак святий прагнув до духовних подвигів і бажав прийняти чернечий постриг.

Після смерті батька Григорій став витрачати свій спадок на пожертвування убогим та будівництво монастирів, лікарень і богаділень. В Римі святий заснував обитель в честь Апостола Андрія Первозваного, де був пострижений в чернецтво і згодом став ігуменом.

Матір святого Сильвія також проводила богоугодне життя та роздавала щедру милостиню. В їжу вона вживала свіжу зелень, яку посилала і своєму сину.

Якось у вигляді бідного до святого прийшов Ангел Божий і став просити у нього допомоги. Він сказав, що зазнав корабельної катастрофи і втратив не лише своє майно, але й чуже. Тоді святий покликав монаха, що йому прислуговував, та повелів дати бідняку шість золотих монет.

Через декілька годин знову прийшов той самий бідняк і попросив милостині. При цьому він сказав святому, що той йому мало пожертвував. Тоді Григорій вдруге повелів дати бідняку таку ж саму кількість грошей.

Коли ж бідняк прийшов втретє, грошей, щоб подати йому, вже не залишилося, тому святий повелів дати нужденному срібне блюдо. Після цього Ангел більше не приходив за подаянням і був приставлений до святого допомагати йому. В цей час Григорій став звершувати чудеса.

Згодом скінчався папа Римський і народ захотів бачити на архіпастирському престолі Григорія. Він же, коли дізнався про це, покинув місто і сховався. Тоді люди стали молити Бога відкрити їм місцезнаходження святого. І Господь почув їхні молитви, оскільки над горою, де перебував святий, з’явився вогненний стовп. Таким чином Григорій був знайдений і поставлений папою Римським у 590 р.

Під час свого святительського служіння Григорій ревно піклувався про бідних, сиріт, вдів та мандрівників. Всі бідняки міста були записані в нього у окремій книзі, і він щодня годував їх. Якщо траплялося, що хтось з бідних помирав на вулиці, святий певний час не звершував Євхаристію, нібито вважав себе винним у його смерті. Крім того, часто під час трапези Григорій сам прислуговував убогим та мандрівникам.

Одного разу святий повелів зібрати до себе на трапезу дванадцять мандрівників. Коли ж вони сіли за стіл, Григорій нарахував тринадцять чоловік. Тоді він покликав сакелларія (скарбничого) і запитав, чому за трапезою тринадцять гостей замість дванадцяти. Сакелларій же став запевняти, що за столом всього дванадцять присутніх.

Так само й інші не бачили там тринадцятого. Коли ж святитель дивився на тринадцятого гостя, то бачив, що обличчя його змінюється: то він здається сивим старцем, то молодим юнаком. Після трапези Григорій запитав у нього, хто він.

Тоді гість відповів, що він – Ангел Божий, якому святий пожертвував 12 золотих монет і срібне блюдо, і що тепер він приставлений до Григорія охороняти його. Тоді святитель впав і поклонився Господу, а Ангел став невидимим.

Якось під час обіду Григорій хотів подати одному з мандрівників на руки воду, але коли повернувся взяти посудину з водою, то мандрівник зник. Наступної ж ночі святому явився Господь і сказав йому, що вчора він приймав Його Самого.

Іншого разу по молитвах святого Григорія сталося предивне чудо. Одна відома мешканка Риму напекла проскур і принесла їх до вівтаря. Потім під час звершення Божественної Літургії ця жінка разом з іншими приступала до Святого Причастя.

Коли святитель промовив, що подається Животворяще Тіло Господа нашого Іісуса Христа, вона засміялася. Святитель запитав, чому вона сміється. І жінка відповіла святому, що вона своїми руками спекла хліб з борошна, а він називає його Тілом Христовим.

Тоді Григорій помолився Господу, і одразу Пречисті Тайни прийняли вигляд людської плоті. Це бачили всі присутні. Потім святитель знову помолився, і плоть Христова прийняла вигляд хліба. Після такого предивного чуда та жінка з благоговінням причастилася Святих Христових Тайн.
Багато користі Святій Церкві папа Григорій приніс своїми численними творами.

Архідиякон святителя Петро бачив Святого Духа у вигляді голуба, що літав над Григорієм, коли той писав свої твори. Головним твором святого є «Бесіди, або діалоги, про життя та чудеса Італійських отців». Саме через цей твір святого стали називати двоєсловом (співрозмовником). Крім того, відомі написані святим «Правило пастирське» та 848 листів переважно повчального змісту.

З іменем Григорія Двоєслова пов’язують Літургію «Напередосвячених Дарів». Насправді чин цієї Літургії був складений ще в апостольські часи і використовувався на Сході. Святий же Григорій перейняв його у Східної Церкви та переклав на латинську мову для використання у західних церквах. Однак через велику пошану до Григорія Літургія «Напередосвячених Дарів» пов’язується з його іменем.

Життя та діяння святого Григорія описані дияконом Великої Римської церкви Іоанном в чотирьох книгах, що містять близько 260 глав. Скінчався великий святитель Божий 12 березня 604 року.

Добавить комментарий