26 березня Українська Православна Церква відзначає день пам’яті Никифора Константинопольського

Святитель Божий Никифор останні тринадцять років свого життя провів в ув’язненні на острові Проконнісі (у Мармуровому морі). Сюди він був засланий нечестивим царем Левом Вірменином за шанування святих ікон. 2 червня 828 р. Патріарх скінчався і був похований в заснованому ним монастирі при храмі мученика Феодора.

Коли на престол Грецького царства зійшла благочестива цариця Феодора разом зі своїм малолітнім сином Михаїлом, управління Константинопольською Церквою після ряду іконоборців прийняв на себе святий Мефодій.

Він повернув Христовій Церкві шанування ікон і клопотав перед царицею про перенесення у Царгород мощей Патріарха Никифора. Святитель Мефодій говорив цариці, що вони згрішать, якщо залишать мощі святого у засланні, і покажуть цим, що нібито схвалюють вигнання Никифора.

Крім того, Мефодій повідомив, що й народ бажає повернення свого архіпастиря, хоча вже й померлого, і з благоговінням буде зберігати його останки, як великий скарб.

Цариця вислухала святого Мефодія і одразу висловила свою згоду на перенесення мощей. Вона сказала, що це буде корисно для їхніх душ та й імена їхні увіковічить.

Після цього Патріарх у супроводі священнослужителів, монахів та великої кількості народу відправився на Проконніс. Тут через дев’ятнадцять років після поховання святого Никифора був відкритий його гроб, і всі побачили нетлінне тіло святителя, від якого поширювалися дивні пахощі.

Коли були відслужені Всеношна та Літургія, Патріарх Мефодій увійшов в гробницю і обійняв чесні мощі Никифора. Він звернувся до святого, як до живого, і став просити його повернутися в свою країну.

Мефодій сказав Никифору, що благочестиві царі повертають йому його церкву, очищену від єретичної скверни та благоліпно прикрашену, а паства з нетерпінням чекає на нього. Також Мефодій додав, що мощами Никифора Царгород звеличиться та прикраситься більше, аніж царським вінцем.

Після цього святий Мефодій переклав мощі святого у нову раку і разом зі священиками поніс на плечах на корабель, який невдовзі доплив до Царгорода.

Тут чесні мощі Патріарха Никифора зустрічали цариця з сином, синкліт, клірики та безліч народу. Люди тримали у руках свічі і були сповнені несказанної радості.

Спочатку мощі святителя були внесені в соборну церкву святої Софії, а на другий день перенесені в храм святих Апостолів, де і були покладені з благоговінням.

Перенесення мощей святого Никифора відбулося 13 березня 846 р. Саме в цей день – 13 березня – Патріарх був вигнаний із Царгороду нечестивим царем.

Добавить комментарий