29 березня Українська Православна Церква відзначає день пам’яті мучеників Трофима і Фала

Рідні брати Трофим і Фал були священиками та проживали в місті Лаодикії, в малоазійській провінції Карії. Народилися ж вони у місті Стратоніку.

Святі брати проповідували Слово Боже і своєю проповіддю навертали до істинної віри язичників. При цьому вони викривали еллінське нечестя, за що були схоплені та ув’язнені ідолопоклонниками. Це було за царювання нечестивих гонителів християн Діоклетіана та Максиміана.

В той час у місто Бофор, що розташовувалося неподалік від Лаодикії, прибув ігемон Аскліпіодот, якому й доповіли про святих Трофима і Фала. Тоді Аскліпіодот повелів побити братів камінням.
Коли язичники намагалися виконати це повеління, святих оточили християни, і жоден камінь не влучив у мучеників. Ті ж, хто кидав каміння, мимоволі ранили каменями один одного, через що самі знесилилися.

Після цього святих відпустили на свободу, і вони продовжували сповідувати істинну віру та викривати нечестя язичників.

Згодом Трофима і Фала знову схопили і відіслали в Бофор до ігемона, який приступив до їх катування. Спочатку мучеників повісили і стругали гострими знаряддями, а потім повели на розп’яття. Вони ж несказанно раділи такому вироку і звеличували Бога. На місце страти святих супроводжувало багато народу.

Будучи прибитими цвяхами до хрестів, мученики Трофим і Фал продовжували проповідувати Христа і повчати людей. Тоді в народі піднявся шум. Одні з плачем докоряли ігемону за жорстокість, а інші прославляли Бога.

В цей час одна іудейка поклонилася святим і голосно назвала їхню матір блаженною. Матір же мучеників стояла неподалік від своїх синів і мужньо дивилася на їхні страждання. Віруючі ж у Христа збирали краплі крові святих для зцілення своїх недугів душевних та тілесних.

Невдовзі Трофим і Фал відійшли до Господа. Тоді прийшов темничний сторож, поклонився тілам святих до землі і розказав усьому народу, що бачив, як мученики у супроводі трьох Ангелів піднімалися на Небо.

Потім тіла Трофима і Фала були зняті з хрестів та покладені в новому гробі. Всю ніч народ не відходив від чесних останків і з запаленими свічами співав Псалми. Коли настав ранок, прийшла дружина ігемона з ароматичними речовинами і вилила їх на тіла святих, а потім поклала на їхній гроб дорогоцінний покров.

Вона голосно повідомила, що бачила вночі мучеників разом з Ангелами, які були послані Богом для покарання її чоловіка за вбивство невинних страждальців.

Після цього останки святих були з честю поховані в їхньому рідному місті Стратоніку. Кончина ж мучеників наступила близько 300 р.

Невдовзі в честь дня народження Діоклетіана ігемон Аскліпіодот влаштував у Лаодикії велике торжество. В цей час його спостигла кара Божа. Він раптом впав на землю і, як біснуватий, став метатися і труситися усім тілом. Ігемон з криком називав імена своїх богів і запитував, де вони.

А потім сказав, що даремно їм поклонявся і тепер іде у вогонь вічний, який посилається йому від Істинного Бога та Його рабів Трофима і Фала. Після цього в тяжких муках він вивергнув свою окаянну душу.

Святі ж мученики Трофім і Фал відійшли у Царство Боже, де прославляють Отця, і Сина, і Святого Духа – Єдиного в Трійці Бога.

Добавить комментарий