Спадщина, яку Європа скоро втратить

Спадщина, яку Європа скоро втратить

Асоціація «Europa Nostra» щорічно публікує списки самих незахищених європейських пам’яток. За її даними, у цьому році, під загрозою зникнення окрім  інших пам’яток  опинилися монастирі та храми котрі представляють собою унікальні архітектурно-історичні та культурні комплекси.

Так, мова йде про комплекс печерного монастиря Давид-Гареджа, що розташований на сході Грузії вздовж схилів Гареджийсього кряжа.

Монастир було вирізано ще у VI ст., до його складу входить 22 обителі, котрі включають більше п’яти тисяч келій. Завдяки своїй неповторній архітектурі, середньовічним фрескам та археологічній цінності Давид-Гареджа вважається шедевром грузинської культури.

Давид-Гареджа було внесено до списків пам’яток національного значення. Але не зважаючи на це, у даний момент стан монастиря жахливий, він перебуває на межі зникнення.

Поступово руйнуються скелі, що становить загрозу для монастирських келій та храмів. Від природних чинників також страждають фрески та зовнішні розписи.

Не кращою є ситуація і у Албанії. Південь країни традиційно був християнським, про що свідчить велика кількість православних храмів. Так у містах Воскопоя та Віткучі на даний момент існує 12 храмів, котрі представляють собою яскраві зразки поствізантійської церковної архітектури Балканів  XVII ? XVIII ст.

Але на жаль, ці прекрасні споруди несуть на собі відгомін тих жахливих подій котрі сталися у регіоні: війна, мародерство, стихійні лиха. Все це сильно пошкодило храми, окрім того, християнське населення покинуло регіон.

Таким чином всі ці фактори і  відсутність духовенства призвели до того, що храми стоять у запустінні. На даний момент головною загрозою для цих храмів є байдуже відношення Національного інституту пам’яток культури.

Екатерина Лелюк

Екатерина Лелюк

Добавить комментарий

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial