Страсний тиждень: Мироваріння

Без нього не можливе Таїнство Хрещення, Таїнство Соборування, без нього неможливо освятити храм. Що ж це? Це миро, особлива речовина, котра присутня у Таїнствах Православної Церкви.

Початок використання святого мира у Церкві Христовій відноситься до апостольських часів. У книзі «Пастирь» мужа апостольського Єрми вже є вказівки на Таїнство миропомазання. Святитель Василій Великий та деякі інші церковні мужі говорять про те, що саме апостоли встановлювали особливий обряд освячення мира.

До V ст. для такого освячення не було призначеного дня. На Сході із V ст. таким днем стає Великий Четвер. На Заході, також із V ст. у більшості випадків,  миро освячується на одній із літургій Великого Четверга, котра через це має назву missa chrismatis.

Відповідно до IV правила Карфагенського собору всюди та завжди право освячення мира належало тільки єпископу.

На Хрестопоклонному тижні Великого Посту відбувається приготування усіх необхідних для мироваріння компонентів. А само мироваріння відбувається протягом перших трьох днів Страсного тижня, освячення мира ? у великий Четвер.

Миро складається із дуже великої кількості компонентів, від їх якостей та властивостей буде залежати ароматність та, за виразом очевидців «духовитість» новозвареного мира. До прикладу: у 1667 році для варення мира було використано 53 компонента, у 1681 рці ? 64 складові, у 1691 році ? 46, у 1703 та 1705 роках по 72 компонента, а у 1721 році 59 різних духмяних речовин.

Процес мироваріння починається у Великий Понеділок,  раніше це відбувалось Патріаршій Хрестовій палаті а тепер у малому соборі Донського монастиря.  З ранку, сюди приходить архієрей разом із духовенством, здійснює водоосвячення та кропить святою водою усі приготовлені компоненти. Під котлами, у які вже влито олію та вино, архієрей сам розводить вогонь, після чого призначенні священники, почергово читають Євангеліє, а диякони розмішують вміст котлів.

У середу до котлів вливають решту складових частин мира. Вечором варення закінчується та миро, у присутності архієрея,  розливається із котлів по сосудам, котрі тут же запечатуються та під наглядом ризничого зберігаються до Великого Четверга.

У Великий Четвер, урочистою хресною ходою сосуди із миром переносяться до олтаря церкви. Де при відкритих Царських вратах здійснюється особливим чином освячення мира. Відбувається троєкратне благословення сосудів із миром, котрі архієрей при цьому відкриває.

У кожний сосуд вливається по декілька краплин мира, яке зберігається із давніх часів у особливому сосуді, що має назву «алавастр». Новоосвячене миро знову закривається та зберігається у призначеному місці, із якого миро, за необхідністю розсилається по єпархіям, а звідти по усім храмам.

Мироварення відбувається не кожного року а по мірі необхідності, як правило миро варять раз у три-чотири роки. Останній раз мироваріння відбувалося у 2017 році.

Добавить комментарий