5 квітня Українська Православна Церква відзначає день пам’яті мученика Никона

Святий Никон проживав у Неаполі (Італія) і був знатним та хоробрим воїном. Його батько тримався язичницького нечестя, а матір сповідувала Христа і навчала свого сина християнської віри.

Одного разу разом зі своїм загоном Никон відправився на війну. Коли він опинився у небезпечній ситуації, то згадав слова своєї матері, що наставляла його якомога частіше огороджувати себе хресним знаменням.

Тому Никон перехрестився, помолився Господу і кинувся в бій. Він відчув у собі небувалу хоробрість і поразив списом до 180 неприятелів. Тоді святий зрозумів, яку велику силу має хресне знамення, і прославив Бога. Такій надзвичайній хоробрості Никона дивувалося все римське військо.

Коли після закінчення війни святий повернувся до своєї матері, то розповів, що з ним сталося на полі бою. Матір же Никона звеличила Бога і сказала своєму сину про необхідність прийняття ним Святого Хрещення. Тоді святий з материнського благословіння відправився на пошуки священика, оскільки в той час було сильне гоніння на християн і всі наставники християнські переховувалися.

В своїх пошуках Никон прибув на острів Хіос, що в Егейському морі. Тут він протягом 8 днів молив Господа вказати йому, де знайти людину, яка би сподобила його Святого Хрещення. І ось, уві сні Никону явився Ангел Господній, вручив йому посох із зображенням хреста наверху і повелів йти на берег моря. Тут святого вже очікував корабель, оскільки корабельникам також являвся Ангел, що повелів чекати святого Никона.

Через два дні святий прибув на гору Ганос, де переховувався разом з монахами Кізіцький єпископ Феодосій. Феодосію ж також було божественне одкровення щодо Никона, і він зустрів його разом зі своїми учнями біля пристані та привів у свою печеру. Згодом Никон сподобився Святого Хрещення та чернечого постригу.

Через три роки перебування святого на горі Ганос Феодосію явився Ангел Господній і сказав поставити замість себе єпископом Никона та повеліти йому відправитися разом з братією на проживання у Сицилію. Феодосій виконав почуте від Ангела і невдовзі спочив.

Після поховання Феодосія Никон разом з монахами прибув у Неаполь, де зустрівся зі своєю матір’ю. Коли вона побачила, що її син прийняв чернечий постриг і удостоївся єпископського сану, то прославила Бога і одразу спочила. В Неаполі до святого приєдналося 9 його друзів-воїнів. Разом з ними та 190 монахами Никон відправився у Сицилію, де вони поселилися у покинутій кам’яній бані при ріці Асінос.

Через багато років після цього про проживання на острові монахів стало відомо сицилійському ігемону Квінтіану. За його повелінням Никон разом з братією був схоплений та приведений на суд. Тут святі безбоязно сповідали свою віру, за що були нещадно биті воловими жилами та усі, крім Никона, засуджені на усічення мечем. Так, 199 чоловік братії були обезглавлені та кинуті на спалення у ту саму баню, в якій вони проживали.

Святого ж Никона закували в ланцюги та кинули в темницю. Тут святому явився Ангел Господній і повідомив, що його учні упокоїлися в Небесному чертозі. Потім Никон мав дивне видіння, з якого дізнався про наближення лютої кончини ігемона Квінтіана.

Наступного ранку святий знову представ перед мучителем, який повелів прив’язати його до колеса та палити вогнем. Однак це катування не зашкодило святому. Потім Никона прив’язали до швидких коней, щоб він загинув, тягнений ними по землі. Святий же осінив коней хресним знаменням, і вони не зрушили з місця.

Тоді розгніваний Квінтіан повелів перерізати коням на ногах жили. В цей час за Божим повелінням коні промовили людським голосом, що заради святого Никона і вони віддаються смерті.

Після цього Никона скували ланцюгами та кинули з високої гори у прірву. Він же чудесно залишився живим та неушкодженим і знову представ перед ігемоном.

Тоді за повелінням мучителя святого били камінням по обличчі та відрізали йому язик. Після цього святого повели на місце, де він проживав разом з учнями, та обезглавили. Кончина святого Никона наступила під час царювання нечестивого імператора Декія (249 – 251 рр.).

Жорстокий же ігемон Квінтіан був убитий своїми конями, які напали на нього під час переправи через ріку Псіміф. Вони погризли йому обличчя, потоптали його ногами та кинули в ріку.

Чесне тіло мученика Никона було знайдене біснуватим пастухом, який при наближенні до нього звільнився від нечистого духа та повідомив про це чудо місцевим жителям. Тоді єпископ міста Мессіни прибув разом зі своїм кліром на місце кончини святого, де знайшов, окрім його тіла, тіла його сподвижників, що повністю уціліли у вогні. Так, останки святих мучеників були з честю поховані.

Добавить комментарий