10 квітня Українська Православна Церква відзначає день пам’яті Євстратія Печерського

10 квітня Українська Православна Церква відзначає день пам’яті Євстратія Печерського

Святий Євстратій народився в Києві і став монахом Києво-Печерського монастиря. Він перемагав свою плоть та невидимих ворогів великим стриманням та молитвою, через що був названий постником.

Коли на руську землю напали нечестиві половці на чолі з ханом Боняком, то Євстратій був взятий в полон. Багато монахів його обителі тоді загинуло від половецьких мечів. Разом з тридцятьма монастирськими робітниками та двадцятьма киянами Євстратій був проданий в грецьку землю в місто Корсунь одному єврею.

Цей єврей під загрозою голодної смерті став примушувати християн відректися від Христа. Святий же Євстратій повчав своїх одновірців, що краще загинути від голоду, аніж відректися від своєї віри. Тому полонені однодушно вирішили терпіти голод і прийняти смерть за Христа.

Томлені голодом та спрагою християни через три дні стали помирати. Найбільш витривалі з них прожили десять днів і скінчалися. Тільки один Євстратій, що звик до строгого посту, залишався живим без їжі та пиття і через чотирнадцять днів. Єврей же сильно гнівався на святого, бо втратив через смерть полонених багато грошей.

Під час святкування своєї пасхи він разом з друзями розіп’яв Євстратія на хресті, як колись його прадіди розіп’яли Господа. Преподобний же дякував Богу за те, що вже п’ятнадцять днів прожив без їжі та пиття. В цей час євреї глумилися з нього і пропонували йому покуштувати їхньої пасхи, щоб залишитися живим.

Євстратій же говорив, що Христос сподобив його великої благодаті постраждати на хресті і що він надіється, що Господь скаже, як розбійнику, і йому: «Нині зі Мною будеш в Раї». Потім святий передрік євреям скору кару Божу за вбивство куплених ними християн і погибель начальника їхнього беззаконня.

Від таких слів єврей запалав гнівом і проколов списом Євстратія. Це сталося в 1097 р. В той час було видно вогненну колісницю з вогненними кіньми, що понесли душу святого на Небо. А також почувся Голос, що говорив: «Ось доблесний громадянин Небесного граду!»

Тіло святого було зняте з хреста та кинуте в море, де звершилося багато чудес. Християни намагалися знайти його, але це їм не вдалося. Згодом нетлінні мощі Євстратія були знайдені в печері у Києво-Печерському монастирі.

В день кончини преподобного страждальця прийшло повеління від Грецького царя позбавити майна та вигнати усіх євреїв з його області, а їхніх старійшин убити за катування християн. Серед перших загинув епарх, який дав дозвіл євреям поневолювати віруючих у Христа.

Цей епарх був славетним та багатим євреєм, що прийняв Святе Хрещення. За це цар відзначив його і зробив епархом. Однак новий епарх невдовзі потай повернувся до своєї батьківської віри.
Ганебною смертю загинув і єврей, який катував Євстратія.

Його повішали на дереві, чим він уподібнився до Іуди. Інші ж євреї через чудеса, які сталися після кончини Євстратія, увірували в Христа і прийняли Святе Хрещення.

Wayfarer

Wayfarer

Добавить комментарий

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial