18 квітня Українська Православна Церква відзначає день пам’яті Платона Сповідника

Преподобний Платон народився в християнській сім’ї і виховувався у благочесті. Ще в дитячому віці святий осиротів і був прийнятий своїми родичами. Під час проживання в їхньому домі він з великим успіхом вивчав науки.

Коли Платон досягнув дорослого віку, то залишив дім родичів і став сам заробляти собі на прожиття. Будучи працьовитим і стриманим, він швидко розбагатів, однак згодом роздав своє багатство убогим і прийняв чернечий постриг у одному з монастирів на горі Олімп, що у Малій Азії. Тут він ревно подвизався і займався переписуванням книг та складанням збірників писань отців Церкви.

Після смерті ігумена монастиря братія одноголосно обрала на його місце Платона, якому йшов тоді 35-й рік. Обраний настоятелем обителі преподобний посилив свої подвиги.

Невдовзі про ігумена Платона стало відомо Константинопольському Патріарху Тарасію, який запропонував святому Нікомидійську митрополичу кафедру. Однак Платон зі смирення відмовився від такого високого сану і поселився на місці, що називалося Сакудіон та розташовувалося неподалік від Олімпу.

У 787 р. в Нікеї був скликаний Сьомий Вселенський Собор, на якому була засуджена іконоборча єресь. Активну участь у цьому Соборі приймав святий Платон, добре обізнаний з Божественними Писаннями.

В Сакудіоні разом з Платоном подвизався його племінник Феодор. Вони разом побудували тут церкву в честь Євангеліста Іоанна Богослова.

Невдовзі до преподобного зібралася братія і був заснований монастир. Святий Платон став настоятелем новоствореної обителі і подавав своїм учням приклад доброчесного життя. Особливо подвиги преподобного наслідував його племінник Феодор, який проводив дні та ночі у неустанних молитвах та богомисленні.

Святий радів доброчесності свого племінника і вирішив відзначити його священством. Для цього він разом з Феодором прибув до Патріарха Тарасія, який і сподобив Феодора пресвітерського сану.

Через декілька років Платон захотів поставити замість себе ігуменом свого племінника і часто просив його прийняти на себе управління монастирем. Однак Феодор постійно відмовлявся, оскільки вважав, що для спасіння душі корисніше отримувати настанови, аніж самому наставляти кого-небудь.

Тоді святий Платон, що був уже похилого віку та немічний тілом, ліг у постіль та скликав до себе братію. Він повідомив усім, що відчуває наближення своєї кончини, і запитав, кого вони хочуть мати після нього ігуменом. Вся ж братія одноголосно назвала Феодора. Оскільки Феодор не міг перечити бажанню братії, то святий Платон передав йому своє ігуменство.

В цей час цар Костянтин усунув від влади свою благочестиву матір царицю Ірину, насильно постриг у чернецтво дружину Марію та вступив у незаконний шлюб з родичкою Феодотією. При цьому порушив божественні закони та обвінчав царя пресвітер Іосиф, який був економом Константинопольської Церкви.

Коли Феодор та Платон дізналися про це, то розіслали всім монахам послання, в якому повідомляли про беззаконня царя і переконували усіх вважати його відлученим від Церкви. Про такий вчинок преподобних невдовзі стало відомо самому царю Костянтину. За його наказом Феодор після тяжких катувань був засланий в Солунь, а Платон ув’язнений в темниці.

Коли імператор Костянтин скінчався, преподобні повернулися в свій монастир. Однак невдовзі через часті набіги агарян Феодор разом з братією відправився в Константинополь, де став ігуменом Студійського монастиря. Прибув сюди і святий Платон. Він одягнув на свої ноги ланцюги і неустанно подвизався в пості та молитвах.

Незабаром царський престол незаконно зайняв Никифор. Він повернув до служіння відлученого від Церкви вищезгаданого пресвітера Іосифа. Коли ж Феодор разом з братією викрив царя у богопротивному вчинку, той розсердився і заслав Феодора з усіма монахами обителі, а також і з преподобним Платоном, на один з розташованих неподалік від міста островів.

Після 4-річного заслання Платон повернувся в Константинополь, де прожив ще три роки у Студійській обителі, а потім відійшов до Господа у 78-річному віці. Кончина преподобного наступила у 814 р.

Добавить комментарий