19 квітня Українська Православна Церква відзначає день пам’яті Євтихія Константинопольського

Святитель Євтихій народився у Фригії (малоазійській області). Батько святого Олександр був воїном, а матір Сінесія – дочкою священика Ісіхія. Ще коли матір Євтихія носила його в утробі, одного разу її осінило несказанне світло, що передвіщало майбутнє святительське служіння її сина.

Навчанням отрока займався дід Ісіхій, у якого навчалося й багато інших дітей. Якось під час гри діти стали писати на стіні свої імена з присвоєнням собі якого чину. Хтось називав себе пресвітером, хтось по-іншому, святий же Євтихій написав себе з титулом патріарха.

З 12-річного віку святий навчався в Константинополі і досягав великих успіхів у навчанні. Однак скоро він зрозумів, що світська наука не приносить духовних плодів, і став прагнути до премудрості вишньої.

З часом Євтихій був рукопокладений в диякона, а пізніше – в пресвітера. Вже в пресвітерському сані він прийняв чернечий постриг в одному з Амасійських монастирів і згодом був поставлений архімандритом над усіма монастирями Амасійської митрополії.

Коли в Константинополь стали збиратися святителі на П’ятий Вселенський Собор, Амасійський митрополит захворів і попросив Євтихія прийняти участь в Соборі замість нього. Перед своїм відбуттям в Константинополь святий мав уві сні чудесне видіння, яке передвіщало зведення його на патріарший престол.

В той час Патріарх Міна вже наближався до смерті. Коли ж він побачив Євтихія, то передрік, що він має бути після нього патріархом, і повелів йому проживати в патріаршому домі.

Сталося, що в той час деякі єретики перебували в царя Юстиніана, який займав престол у 527 – 565 рр. Тоді Патріарх Міна відправив святого Євтихія до царя спростувати хибні погляди єретиків своїми сповненими Божественної премудрості словами. Євтихій же легко переміг єретиків у спорі, чим здобув собі царську прихильність.

Невдовзі Патріарх Міна відійшов до Господа. Багато осіб духовного сану прагнули зайняти після нього патріарший престол. Цар же повелів одному зі своїх сановників, на ім’я Петро, стежити за святим Євтихієм, аби він не покинув Константинополь, щоб уникнути святительського служіння.

В цей час святому було знову чудесне видіння, яке передрікало зведення його в сан патріарха. Цар Юстиніан також отримав одкровення від Господа щодо святого Євтихія. Якось він задрімав під час молитви в церкві Апостола Петра, що знаходилася в Афірі, і побачив святого Апостола, який вказав рукою на Євтихія і промовив: «Нехай цей буде поставлений над вами єпископом».

Після цього Євтихій був зведений на патріарший престол Константинопольської Церкви. В цьому сані він і очолив П’ятий Вселенський Собор, що відбувався в травні 553 р.

Через декілька років після скликання Собору цар Юстиніан ухилився в єресь автартодокетів. Вони говорили, що плоть Іісуса Христа ще до своєї смерті та воскресіння була нетлінною та не відчувала людських страждань.

Юстиніан став поширювати це єретичне вчення і примушував інших дотримуватися його. Від Патріарха ж Євтихія він вимагав, щоб той підтвердив це лжевчення своїм підписом. Однак Євтихій був твердим у православній вірі і не покорявся вимогам царя.

Тоді Юстиніан зібрав однодумних собі єпископів, звів наклеп на святого, скинув його з престолу та заслав в Амасійську область. На патріарший же престол був зведений нечестивий Іоанн Схоластик.

Після свого вигнання Євтихій поселився в своєму монастирі, де звершував багато чудес. До нього стікалося безліч болящих, і всіх їх він зцілював своєю молитвою.

В той час із заполонених та спустошених персами територій у Амасію зібралося багато народу. Люди щоденно приходили в монастир, аби отримати їжу. Однак невдовзі монастирські запаси вичерпалися. Тоді святий Євтихій помолився Богу, і продовольчі запаси в монастирі чудесно поповнилися і протягом всього голоду не умалялися.

Крім того, святитель Божий був наділений і даром пророцьким. Так, він передрік царському племіннику Іустину сходження на престол після свого дядька Юстиніана, а після Іустина передрік царювання градоначальнику Тиверію.

Коли скінчалися цар Юстиніан та Патріарх Іоанн Схоластик, святий Євтихій був повернутий на патріарший престол. Весь народ зустрічав святителя з великою радістю і вигукував: «Благословенний той, що гряде в Ім’я Господнє».

Святий Євтихій управляв Константинопольською Церквою з 552 по 565 р. та з 577 по 582 р. Після цього він з миром відійшов до Господа у 70-річному віці. Чесне тіло Євтихія було поховане в церкві святих Апостолів, а в 1246 р. перенесене у Венецію.

Добавить комментарий