24 квітня Українська Православна Церква відзначає день пам’яті мученика Антипи

Коли за царювання імператора Доміціана (81 – 96 рр.) було підняте жорстоке гоніння на християн, Апостол Іоанн Богослов був засланий на острів Патмос, що у Егейському морі. Тут йому явився Господь і повелів написати семи Ангелам, тобто архіпастирям семи Церков Малої Азії, та укріпити сонми мучеників. При цьому Господь згадав і про святого Антипу – єпископа Пергамської Церкви.

Святитель Антипа був мужем доброчесним і непохитним у вірі. В той час як язичники сильно гнітили та кривдили християн, він безбоязно виходив в народ і навертав людей до Істинного Бога.

Через святого Антипу біси, яких нечестиві люди вважали богами, покинули місто Пергам і говорили своїм жерцям в сновидіннях, що їх проганяє начальник християн. Тоді, намовлені бісами, язичники розлютилися, схопили святого і притягнули на місце мерзенних жертвоприношень.

Тут правитель став докоряти Антипі за те, що їхні боги залишили місто і тепер не буде кому його захистити. Він наказав святому відректися від християнської віри та покоритися римським законам. Антипа ж відповів правителю, що він не бажає виконувати нечестиве царське повеління.

Щодо язичницьких богів святий запитав, як можуть врятувати від біди усіх людей або хоча би одне місто боги, які настільки беззахисні, що не можуть перемогти однієї смертної людини. Після цього святитель став схиляти язичників до віри у Христа – Сина Божого, – Який зійшов з Небес для спасіння роду людського.

Тоді правитель сказав Антипі, що християни понехтували древніми звичаями шанування богів і вірують в Чоловіка, Який з’явився нещодавно і був розіп’ятий на хресті при Понтійському Пілаті. Потім правитель став схиляти святого до ідолопоклонства і обіцяв йому безбідну старість, синівську любов та повагу.

На це Антипа відповів, що не буде настільки безумним, щоб у глибокій старості відступити від істинної віри заради нещасного тимчасового життя. Святий сказав правителю, що спочатку не було жодного з їхніх богів і вони появилися пізніше, причому не зробили ніякого добра нікому, а тільки стали винуватцями злого та сластолюбного життя людей.

Також святитель зауважив, що якщо треба берегти древні недобрі постанови, то слід наслідувати і Каїна-братовбивцю, і кровозмішників, знищених потопом.

Після цього святого Антипу потягнули до храму язичницької богині Артеміди. Тут святителя кинули в розжареного мідного вола. Антипа ж осінив себе хресним знаменням і став молитися.

Він дякував Богу за те, що сподобився постраждати за істинну віру, і молив Господа прийняти його душу. Потім Антипа помолився за весь світ і відійшов у Небесні Обителі. Християни взяли останки святого і поховали їх з честю у Пергамі. Від мощей Антипи витекло благовонне миро, яке зцілювало усілякі хвороби людей.

Добавить комментарий