26 квітня Українська Православна Церква відзначає день пам’яті мучениці Фомаїди

Свята Фомаїда народилася в єгипетському місті Олександрії у християнській сім’ї. Вона виховувалася у благочесті і навчилася читати. У 14-річному віці дівицю видали заміж за благочестивого юнака, і вона поселилася в його домі.

Фомаїда мала добру вдачу і відрізнялася цнотливістю, лагідністю та незлобливістю, за що її всі поважали. Разом з молодим подружжям проживав і батько юнака. Він щодня обіймав та цілував свою невістку, яка сприймала таке ставлення до себе, як прояв батьківської любові, і нічого поганого не підозрювала. Насправді ж свекор розгорівся до неї нечистою пристрастю і шукав зручного моменту для задоволення своєї похоті.

Однієї ночі до чоловіка Фомаїди прийшли товариші і забрали його на риболовлю, оскільки той був рибаком. Тоді зловмисний свекор прийшов до своєї невістки і став схиляти її до гріха.

Вражена такою поведінкою чоловікового батька, Фомаїда сильно злякалася і стала чинити опір. Вона сказала старцю перехреститися і піти геть, тому що його злий задум навіяний сатаною.

Однак свекор не слухався своєї невістки і став ще більш наполегливо примушувати її до мерзенного вчинку. Він зняв меч, який висів на стіні, і почав погрожувати Фомаїді усіченням голови.

Однак свята сказала, що не погодиться звершити таке беззаконня, навіть якщо він розсіче її на частини. Тоді розлючений старець сильно вдарив свою невістку мечем і розсік її надвоє. Так мучениця постраждала за Закон Божий і прийняла смерть, щоб не осквернити себе та своє подружнє ложе.

Беззаконний же старець одразу був покараний Богом. Він раптом осліп і не міг знайти виходу з кімнати, в якій звершив вбивство. В той час прийшли інші рибаки, щоб покликати його сина на риболовлю. Вбивця відповів, що його син вже ловить рибу, і попросив, щоб йому показали двері, бо він не може їх знайти.

Коли рибаки відчинили двері і увійшли всередину приміщення, то побачили закривавленого старця і розсічену на дві частини жінку. Вони злякалися від такого жахливого видовища і запитали, хто вчинив таке злодіяння. Тоді свекор Фомаїди у всьому зізнався і попросив відвести його до судді.

Потім довідався про те, що сталося, і чоловік святої. Він невтішно скорбів за своєю дружиною і соромився свого беззаконного батька, який невдовзі був страчений через усічення мечем.
До тіла Фомаїди стікалося багато місцевих жителів. Вони дивувалися такому жорстокому вбивству і звеличували святу за її цнотливість.

В той час в Олександрії перебував преподобний Даниїл скитник. Разом зі своїм учнем він також ходив подивитися на убиту отроковицю, а потім відправився в Октодекатський монастир. Тут він розповів монахам про святу мученицю і повелів принести в обитель її чесне тіло. Даниїл сказав, що тілу святої слід лежати не з мирськими людьми, а з чесними отцями.

Таке повеління преподобного обурило декотрих монахів. Тоді Даниїл зауважив, що убита отроковиця є матір’ю і йому, і їм, оскільки померла за свою цноту. Так тіло Фомаїди було перенесене в Октодекатський монастир та поховане в монастирській усипальниці. Після цього преподобний Даниїл разом з учнем повернувся у свій скит.

Згодом до Даниїла за порадою прийшов один монах, якому доводилося вести сильну боротьбу з плотською пристрастю. Тоді преподобний повелів йому йти в Октодекатський монастир і в монастирській усипальниці помолитися Господу, щоб Він звільнив його від хтивості по молитвах святої Фомаїди. Монах виконав повеління Даниїла і дійсно отримав зцілення своєї душі.

Після того він повернувся до преподобного, який запитав у нього, як він звільнився від пристрасті. Монах відповів, що помолився біля гробниці святої, помазав себе єлеєм з лампади, що там знаходилася, а потім поклав голову на гробницю і заснув. В цей час йому явилася мучениця Фомаїда і благословила його. Коли ж він прокинувся, то більше не відчув плотської пристрасті і звільнився від неї назавжди.

Після того й інші стали приходити до гробниці Фомаїди, де по молитвах святої отримували благодатну допомогу у боротьбі із хтивістю.

Добавить комментарий