3 травня Українська Православна Церква відзначає день пам’яті Анастасія Синаїта

Святий Анастасій подвизався на горі Синай. Він зійшов на патріарший престол після Домна Молодшого за царювання Юстиніана Великого (527 – 565 рр.).

В той час поширювалася єресь автартодокетів, яка виникла на основі єресі монофізитів. Автартодокети стверджували, що плоть Христова не відчувала страждань та не підкорялася природним потребам і що Христос таким самим чином вживав їжу та пиття до свого розп’яття та воскресіння, як і після воскресіння, коли являвся Своїм учням.

Єресь автартодокетів з’явилася в Константинополі, і до неї приєднався цар Юстиніан. Через це в Церкві виникла велика смута, і Константинопольський Патріарх Євтихій, що виступив проти єресі, був скинутий з престолу.

Проти цього лжевчення боровся і святий Патріарх Анастасій, обізнаний зі Святим Письмом та непохитний у православній вірі. Всі зусилля єретиків схилити Анастасія на свій бік залишилися марними.

З цією метою вони зверталися і до царя, проте безуспішно, оскільки святий сам у письмовому вигляді викрив Юстиніана. Крім того, Анастасій писав послання в усі області Сирії і закликав священиків та мирян бути вірними Православ’ю. Також і в самій Антиохії він щодня повчав народ остерігатися єресі.

Тоді цар Юстиніан розгнівався на Патріарха Анастасія і хотів позбавити його престолу, однак в цей час відчув наближення своєї кончини. На смертному одрі Юстиніан покаявся в єресі та заповів повернути із заслання святого Патріарха Євтихія. Після цього в Церкві відновився мир.

Невиконаний задум Юстиніана здійснив його племінник Іустин Молодший (565 – 578 рр.). Він зійшов на царський престол після свого дядька і, намовлений єретиками, звів наклеп на Анастасія. Святитель був звинувачений у даремній траті церковних грошей.

Дехто говорив, що коли святий сходив на патріарший престол, то Іустин чекав від нього подарунка золотом. Проте Анастасій йому нічого не дав, бо розсудив, що духовний сан здобувається не за гроші, а подається благодаттю Святого Духа. Відтоді Іустин зненавидів святого і згодом, будучи царем, скинув його з престолу.

Після Анастасія Антиохійською Церквою управляв благочестивий Патріарх Григорій, ігумен Фаранської обителі. Коли ж Григорій скінчався, на святительський престол був повернутий Анастасій, який 23 років провів у вигнанні. Це було за царювання святого Маврикія (582 – 602 рр.).

Святий Патріарх Анастасій листувався з Римським папою Григорієм (Двоєсловом), який щиро зрадів поверненню Анастасія на патріарший престол. Папа Григорій писав, що широка ріка, яка колись залишила сухий антиохійський кам’янистий ґрунт, нині знову повернулася в своє русло і напуває собою долини, які омиває.

Також Григорій сказав про Анастасія, що він має позолочені голубині крила – любов до Бога та ближнього. На цих крилах піднімається Свята Церква і перевищує все земне.

Через шість років після свого повернення на святительську кафедру, в 14-й рік царювання Маврикія, святий Анастасій відійшов до Господа. Він управляв Атиохійською Церквою з 561 р. по 572 р. і з 596 р. по 601 р.

Після нього на патріарший престол зійшов інший Анастасій, який згодом був убитий іудеями та шанувався віруючими як Христовий мученик.

В цей самий день святкується пам’ять ще одного Анастасія Синаїта, який був ігуменом Синайської гори та скінчався за царювання Іраклія (610 – 641 рр.)

Добавить комментарий