13 травня Українська Православна Церква відзначає день пам’яті апостола Іакова

Апостол Іаков разом з братом своїм Іоанном Богословом були простими рибаками. Призвані Господом, вони покинули батька свого Зеведея та риболовлю і стали найближчими учнями Христовими. Їм та Апостолу Петру Господь більше, ніж іншим Апостолам, відкривав Свої Божественні тайни. Так, вони сподобилися бути свідками преображення Іісуса Христа на Фаворі.

Після вознесіння Господнього та зішестя Святого Духа на Апостолів, святий Іаков проповідував Слово Боже в Іспанії та інших країнах. Пізніше він повернувся в Єрусалим, де називав Христа Месією, Спасителем світу, і перемагав у спорах книжників та фарисеїв.

Вони ж, озлоблені на Іакова, підкупили волхва Гермогена, щоб той у суперечці переміг святого та посоромив його. Гордий волхв сам не захотів піти до Іакова і сказав, що з цією задачею справиться навіть його учень.

Після цього він послав до Апостола свого учня Філіта, який мовчав перед святим, як німий, бо не міг противитися премудрості Духа Святого, якої був сповнений Іаков. Коли Філіт повернувся до Гермогена, то сповістив йому, що Іакова не можна подолати, і радив Гермогену стати учнем святого.

Волхв розгнівався і з допомогою чар повелів бісам тримати Філіта так, щоб він не міг зрушити з місця, а потім сказав своєму колишньому учню, що подивиться, як Іаков врятує його. Філіт же повідомив Апостолу про те, що з ним сталося, і у відповідь отримав від нього його рушник.

Коли він взяв той рушник в руки і за повелінням святого промовив слова з 145 Псалма, то одразу звільнився від бісівської напасті. Після цього Філіт пішов до Апостола та прийняв Святе Хрещення.

Через це волхв Гермоген ще більше розлютився і послав бісів, щоб вони привели до нього зв’язаними Апостола Іакова та Філіта. Однак, коли біси наблизилися до житла святого, то Ангел Господній зв’язав їх самих і став мучити.

Вони ж почали просити у Іакова милості і розповіли йому про Гермогенове повеління. Тоді Апостол наказав нечистим духам привести до нього Гермогена, і у ту ж мить волхв представ перед Іаковом. Після цього Апостол запитав у бісів, чому вони не зв’язали Філіта, як повелів їм це зробити Гермоген.

Вони ж відповіли святому, що ні до чого не можуть доторкнутися в його домі. Потім Іаков повелів Філіту звільнити Гермогена від бісів, а самому волхву сказав, щоб він ішов, куди хоче, бо Господь бажає мати слуг добровільних, а не вимушених служити Йому. Волхв же відповів Іакову, що біси одразу вб’ють його, як тільки він покине його дім.

Апостол дав Гермогену в руки свій посох на захист від бісів, і волхв дійсно не зазнав від них ніякої шкоди. Через це він пізнав всю немічність нечистої сили і, наставлений Апостолом на путь спасіння, прийняв Святе Хрещення.

Коли злий задум іудеїв зазнав краху, то вони пішли до царя Ірода Агріппи І і вмовили його підняти гоніння на Христову Церкву та вбити Апостола Іакова. Після цього один з обмовників святого, на ім’я Іосія, розкаявся у своєму вчинку та увірував в Христа.

За це його також засудили на смерть і повели зі святим Іаковом на місце страти. На шляху туди святий зцілив розслабленого, що лежав при дорозі, а потім разом з Іосією схилив під меч свою голову. Мученицька кончина Апостола наступила близько 42 року.

Чесні останки Іакова були перенесені в Іспанію, де і нині від них чудесно зцілюються болящі та відбуваються інші чудеса.

Добавить комментарий