19 травня Українська Православна Церква відзначає день пам’яті праведного Іова

Святий Іов походив з роду Авраама і проживав в Аравії. Він був богобоязним та доброзичливим, звершував благодійні справи, зберігав невинність свого серця і навіть у своїх думках віддалявся від усякого зла.

Іов мав сім синів та три дочки, користувався повагою одноплемінників і був впливовою та багатою людиною. Його стада складалися з семи тисяч овець, трьох тисяч верблюдів, п’ятиста пар волів та п’ятиста ослиць. Крім того, у святого було багато слуг.

Сім’я Іова жила в любові та злагоді. Його сини, хоч і проживали кожний у своєму шатрі, завжди ділили один з одним трапезу. Щодня по черзі вони влаштовували бенкети, у яких приймали участь і їхні сестри, і таким чином проводили час у сімейному колі.

Святий Іов після закінчення кожних семи днів таких зібрань пропонував своїм дітям ретельно переглянути свою поведінку і перевірити, чи не згрішив хтось із них перед Богом. При цьому праведник уважно стежив і за собою. Крім того, кожних сім днів Іов приносив Господу жертви всеспалення за числом своїх дітей і одного тельця за гріх.

Одного разу разом з Ангелами Господь попустив предстати перед Своїм престолом і дияволу, який повідомив, що ходив по землі і всю її обійшов. Тоді Бог запитав у нього, чи звернув він увагу на Іова, рівного якому на землі не знайти.

На це сатана відповів, що Іов такий богобоязний, бо Господь благословив його та умножив його стада; якщо ж би Господь відібрав у Іова багатства, то подивився би чи він буде після цього славити Його. Тоді Бог дав владу дияволу над усім, що має Іов, але заборонив йому торкатися до самого праведника.

Якось, коли діти Іова веселилися в домі його найстаршого сина, до святого прийшли один за одним уцілілі слуги та доповіли йому про нещастя, які його спіткали. Волів та ослиць праведника забрали савеяни і перебили при цьому слуг, що були зі скотом. Всіх дрібних тварин святого та пастухів, які їх пасли, попалив вогонь, що впав з неба, а верблюдів вкрали халдеї.

Ще не встиг Іов вислухати ці сумні звістки, як прийшов новий вісник і повідомив про смерть його синів та дочок у поваленому на них вихором домі.

Коли святий почув усе це, то в знак тяжкої скорботи розірвав своє верхнє вбрання, обстриг собі волосся, впав на землю і сказав: «…Господь дав, Господь і взяв. Як Йому угодно, так і сталося. Нехай благословенним буде Ім’я Господнє!». Так Іов переніс велику скорботу і при цьому не згрішив перед Богом навіть словом.

Після цього Господь сказав дияволу, що Іов і у великих нещастях залишається непорочним. Однак сатана відповів Богу, що це через те, що святий страждав у чужій шкурі; якщо ж Господь доторкнеться до тіла Іова, то побачить, чи благословить він Його. Тоді Бог дав владу дияволу і над плоттю праведника, але заборонив чіпати його душу.

З цього часу Іов захворів на проказу. Все його тіло покрили гнійні та сморідні рани, і він сидів у попелі та страждав від нестерпної хвороби. Якось прийшла до праведника його дружина і сказала, щоб він промовив хулу на Бога та помер, бо через смерть він звільниться від своїх мук. Тоді Іов запитав у неї, що невже вони не потерплять і не приймуть від Бога злого, якщо приймали добре.

Згодом до Іова прийшли його друзі. Від жахливого вигляду святого вони закричали і заридали, а потім мовчки просиділи віддалік нього сім днів та ночей. Першим почав розмову сам Іов. Він прокляв день свого народження і сказав, що те, чого він боявся, спостигло його.

Друзі ж святого вважали, що він страждає за якісь свої таємні гріхи, і говорили йому покаятися та зізнатися у своїх злих справах. Вони думали, що Господь чинить з людьми так само, як і людське правосуддя.

Праведник же переконував їх, що страждає не за гріхи і що Господь згідно зі Своєю незбагненною для людей волею одним дає щасливе життя, а іншим нещасне. Однак слова святого не змінили їхньої думки, і вони були переконані у великій гріховності Іова.

Після цього святий став молити Бога, щоб Він підтвердив його невинність. Тоді Господь явився у бурхливому вихорі та докорив Іову за його намір вимагати від Нього пояснення Божественного Промислу. Святий же одразу розкаявся у своїх словах та визнав свою нікчемність. Потім Господь повідомив друзям Іова, що вони говорили про Нього невірно.

Після Божественного явлення Іов приніс Господу жертву за своїх друзів і зцілився від прокази. Тепер він отримав від Бога вдвічі більше багатство, ніж мав раніше. Крім того, у нього знову народилося сім синів та три дочки, і він побачив своє потомство до четвертого роду. У 248-річному віці Іов скінчався і нині радіє з усіма святими у Царстві Небесному. Амінь.

Добавить комментарий