20 травня Українська Православна Церква згадує знамення Чесного Хреста

Чудесне знамення Чесного і Животворящого Хреста Господнього явилося в Єрусалимі близько 351 р. за царювання Констанція, сина Костянтина Великого.

Констанцій після смерті свого батька став управляти східною частиною Римської імперії та Єгиптом, а згодом став і єдиновладним правителем усієї імперії. Він розоряв язичницькі храми та віддавав їх християнам, неодноразово видавав закони, що забороняли звершення язичниками їхніх обрядів.

Однак Констанцій ухилився в єресь Арія, який не визнавав в Іісусі Христі Божественної природи та вважав Його творінням Божим, і став переслідувати православних архієреїв. Він скидав їх з архіпастирських престолів та ув’язнював. В той же час послідовників аріанства Констанцій наділяв високими державними посадами.

Знамення Хреста Господнього явилося в небі над Єрусалимом 7-го травня близько 9 год. ранку в дні П’ятидесятниці. Воно простягалося від Голгофи, розташованої з північно-західного боку Єрусалима, до Єлеонської Гори, що знаходиться на схід від Святого Граду.

На Голгофі Іісус Христос був розп’ятий на Хресті заради спасіння роду людського, а на Єлеонській горі Господь часто молився, в тому числі і перед Своїми хресними стражданнями; з цієї ж гори Він вознісся на Небо.

Зображення Хреста над Єрусалимом сяяло несказанним світлом, сильнішим за сонячне проміння, і було однакової довжини та ширини. Воно нагадувало різнокольорову райдугу і приваблювало погляди усіх людей.

Весь народ виходив з домівок і з жахом та подивом спостерігав Божественне видіння. Після цього всі люди – християни та іновірці – з сердечним зворушенням та радістю поспішили у храм Господній. Всі однодушно прославляли Бога, що звершує великі чудеса.

В той час всі єретики, що не визнавали Божества Іісуса Христа, були посоромлені. Істинність християнської віри була утверджена не людськими мудруваннями, а одкровенням Святого Духа та благодаттю, і засвідчена чудесним небесним знаменням.

Явлення Хреста на небі передвіщало тяжке випробування для Церкви Христової, що полягало у пануванні аріанства. Єрусалимський Патріарх Кирил сповістив у своєму посланні царю Констанцію про чудесне видіння і вмовляв царя відхилитися від єретичних мудрувань та навернутися до православного вчення.

Однак той не послухався Патріарха і, як говорить Григорій Назіанзін, лише перед смертю покаявся у переслідуванні християн.

Через чудесне явлення Хреста Господнього багато язичників та іудеїв пізнали істину віру і прийняли Святе Хрещення. Весь народ славив Христа Бога, Єдиносущного Отцю та Святому Духу.

Добавить комментарий