5 липня Українська Православна Церква відзначає день пам’яті Євсевія Самосатського

Священномученик Євсевій був архіпастирем сирійського міста Самосати, що відносилося до Антиохійської патріархії. Він твердо сповідував православ’я в той час, як послідовники нечестивого Арія бентежили Церкву Божу.

Коли Антиохійський патріарх Євдоксій, що був аріанином, зайняв патріарший престол у Царгороді, для обрання нового патріарха в Антиохії був скликаний Собор єпископів, серед яких було багато єретиків. Участь в цьому Соборі приймав і святий Євсевій.

Він знав наскільки важливим для Церкви є обрання православного патріарха, а тому радив усім обрати на патріаршество Севастійського єпископа Мелетія, у правовірності якого був впевнений. Єретики ж думали, що Мелетій дотримується їхнього віровчення, а тому послухалися поради Євсевія. Щодо обрання патріарха єпископи склали присуд, який підтвердили підписами та віддали на зберігання Євсевію.

Коли цар Констанцій (син Костянтина Великого) дав згоду на патріаршество Мелетія, останній прибув у Антиохію. Тут святий Мелетій став повчати народ перш за все доброчесного життя, а коли паства запитала, якого віросповідання він дотримується, Патріарх прославив православну віру і сповідав Сина Божого єдиносущним Богу Отцю. Православний народ сильно зрадів, а єретики розсердилися і прогнали Патріарха з престолу. За царським наказом Мелетій був засуджений до заслання.

В цей час святий Євсевій відправився у Самосати. Єретики ж згадали, що у нього знаходиться присуд щодо обрання на патріаршество Мелетія, і побоялися, що Євсевій викриє їх на Соборі в тому, що вони самі обрали Патріарха і майже одразу прогнали його. Тому вони попросили у цій справі допомоги в царя Констанція, який сам був єретиком.

Тоді цар послав до Євсевія за присудом гінця. Однак святий сказав, що не віддасть присуду до того часу, допоки не зберуться на Собор всі, хто йому його доручив. Після цього Констанцій вдруге послав гінця до Євсевія з погрозою відрубати йому праву руку, якщо він не послухається царського повеління. Коли ж Євсевій почув цю погрозу, то протягнув обидві руки для відсічення, але присуд віддати не погодився. Констанцій здивувався такій мужності єпископа і більше не став йому дошкуляти.

Після смерті аріанина Констанція імператорський престол зайняв Юліан Відступник. В цей час ідолопоклонники підняли гоніння на християн, переважно священнослужителів. Тому словесне стадо Христове втрачало своїх пастирів, яких вбивали або проганяли.

За царювання Юліана святий Євсевій під виглядом воїна обходив Сирію, Фінікію та Палестину. Він утверджував християн у вірі та повсюди, де церкви залишилися без духовенства, посвячував єпископів, священників та дияконів.

Після ідолопоклонника Юліана на царський престол зійшов благочестивий Іовіан. В цей час Патріарх Мелетій повернувся на свій престол, та й інші архієреї стали безбоязно звершувати своє служіння. За порадою єпископа Євсевія святий Мелетій скликав у Антиохії Помісний Собор, в якому прийняло участь 27 єпископів.

На цьому Соборі святі отці повеліли усім дотримуватися віровчення, утвердженого на Першому Вселенському Соборі. Аби догодити царю Іовіану, рішення Помісного Собору лицемірно підписали й аріани.

Після кончини Іовіана імператорський престол зайняв Валент, і єретики повернулися до свого нечестя. Православні знову стали терпіти утиски від них, і архієреї втрачали свої престоли. В цей час святитель Євсевій був засуджений до заслання у Фракію.

Коли святому принесли наказ щодо його вигнання, то він попросив не розголошувати його, аби народ не підняв заворушення і не вбив царського посланця. Потім він потай зі своїм слугою покинув місто і сам відправився у заслання.

Коли народ помітив, що святитель покинув його, то відправився слідом за ним і наздогнав у місті Зевгмі. Люди стали просити Євсевія повернутися, але він сказав, що не може противитися царському повелінню. На прощання святий заповідав пастві берегти православну віру та апостольські догмати.

Оскільки Фракію в той час спустошували готи, то Євсевій зупинився в Істрі, де перебував до смерті Валента. Тим часом у Самосатах престол займали по черзі єретики Євномій та Лукій. Однак народ цурався їх і не ходив у соборну церкву, де вони звершували Богослужіння.

Після смерті Валента воцарився благочестивий Граціан. Тоді всі вигнані аріанами священнослужителі повернулися до своєї пастви. Святий Євсевій став ревно дбати про церковний благоустрій і обирав на звільнені після аріан святительські престоли твердих у православній вірі мужів.

Разом з єпископом Маріном Євсевій відправився у заселене аріанами місто Доліхіни, аби допомогти Маріну зайняти святительський престол і очистити Церкву від аріанства. В цьому місті одна жінка аріанка кинула з даху будинку на голову Євсевія горщик, чим заподіяла святому смертельну рану. Перед смертю незлобливий святитель просив не спричиняти ніякого зла тій жінці. Його чесне тіло, оплакане паствою, було поховане у Самосатах.

Добавить комментарий